Adalet Bakanı Gül’den yeni anayasa açıklaması

Adalet Bakanı Gül’den yeni anayasa açıklaması

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye’de her kesimin “Bu, benim anayasam”, “Evet, benim ruhum var” diyebileceği bir anayasayı yapmanın birinci görevleri olduğunu söyledi.

Bakan Gül, TRT Haber’de katıldığı canlı yayında Aysun Torun Orhan’ın moderatörlüğünde Kanal 7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet ve gazeteci Melik Yiğitel’in sorularını cevapladı.

Yargı reform paketinde hangi aşamaya gelindiği ve ne zaman açıklanacağına ilişkin soru üzerine Gül, AK Parti’nin kendi varlığının vesayete, statükoya karşı en büyük reform olduğunu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyaset tarzının da reformun bizatihi kendisi olduğunu belirtti.

Gül, Mayıs 2019’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kamuoyuna Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni ilan ettiğini ve bu belgenin 2023’e kadar yargı, hukuk alanında neler yapılması gerektiği, Türkiye’nin nelere ihtiyacı olduğuna ilişkin yapılan çalışmanın yol haritası olduğunu anımsattı.

Yargı Reformu Strateji Belgesi hedeflerinden birinin de İnsan Hakları Eylem Planı’nın hazırlanması olduğunu dile getiren Gül, “Yaklaşık 1,5 yıldır bu eylem planı üzerine bir çalışma yaptık, yargı reformunun bir parçası. Yargı reformu ilan edildikten sonra Cumhur ittifakı ile beraber 3 yargı paketi çıktı Meclisimizde, tutuklamalara azami süre getiren, ifade, düşünce özgürlüklerine karşı Yargıtay yolunu açan ve birçok yeniliği ihtiva eden düzenlemeler çıktı. Yaklaşık yüzde 50’si hayata geçti, daha hayata geçmeyenler de yargı paketi ile devam edecektir.” diye konuştu.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?