AK Parti çoklu baro teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu

AK Parti çoklu baro teklifini Meclis Başkanlığı’na sundu

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan, çoklu baro teklifine ilişkin açıklamalarda bulundu. Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni Meclis Başkanlığı’na sunduklarını bildiren Özkan, “28 maddeden oluşan teklifi Meclis Başkanlığı’na sunduk. Baro oluşmasında 2 bin sayısını çok önemsiyoruz” dedi.

Özkan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Özellikle bu durumun biraz önce bahsettiğim üzere İstanbul, Ankara, İzmir barolarında böylesi bir durumun söz konusu olduğunun altını çizmektedir artan baro sayısı baroların demokratik temsilini de ortadan kaldırmıştır.

İstanbul, Ankara ve İzmir barolarında sandığa tevecülün yüzde 40 oranında azalması ve toplam avukatların ilgili barolarda yüzde 20’sinin oyunu almak suretiyle barolar yapısının bu oyla belirlendiği görülmektedir. (Antidemokratik)

Tüm bu nedenlerle barolarla reform yapmak gereği hasıl olmuştur.

“Üye sayısı hızla artan ve üye-baro ilişkisinin tamamen ortadan kalktığı İstanbul, Ankara ve İzmir’de üye sayısı 5 binden fazla olan barolarda 2 bin avukat bir araya gelmek suretiyle ikinci, üçüncü bir baro kurabilsin. 2 bin çok önemli bir sayı. Bunun sadece ideolojiyle olmayacağı, anayasada ve yasada belirtilen usuller çerçevesinde bir araya gelebilecekleri akılda tutulması gerekmektedir. ”

“Anadolu, Trakya, üç büyük burada temsilde adalet anlayışıyla yeni bir düzenleme getiriyoruz. Her baro TBB’de üç delege ve bir başkanla temsil edilecek.”

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?