ALES sınavı soruları ve cevapları yayımlandı mı, ne zaman açıklanacak?

ALES sınavı soruları ve cevapları yayımlandı mı, ne zaman açıklanacak?

Geçtiğimiz Pazar günü gerçekleştirilen ve binlerce adayın katılım sağladığı sınav sonrası ALES soru ve cevapları için gözler ÖSYM’den gelecek açıklamaya çevrildi. 88 sınav merkezinde gerçekleştirilen ve 100 sorudan oluşan sınavda adaylar 150 dakika boyunca sözel ve sayısal testler karşısında adeta ter döktü. Öte yandan “ALES soruları ve cevapları açıklandı mı, kitapçık ve cevap anahtarı ne zaman yayımlanacak?” sorusu yanıt aramaya başladı. ALES sınavı soruları ve cevaplarının kısa zamanda ÖSYM resmi sitesi üzerinden erişime açılması bekleniyor.

Gözler ÖSYM’den gelecek açıklamaya çevrildi. Adaylar lisans eğitimlerinin ardından yüksek lisans, doktora gibi kademelere eğitimlerini yükseltmek amacıyla bu sınava katılım sağlarken öte yandan sonuçların açıklanacağı tarih merakla bekleniyor. ALES sınavı puan hesaplama için ise kurum tarafından sınava ait soruların ve cevaplarının yayımlanması bekleniyor.

Çoktan seçmeli sorulardan oluşan testlerin uygulandığı bu sınavın cevap kâğıtları ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecektir. Adayların her testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Her test için sınavı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir.

Böylece her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacaktır. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için sayısal ağırlıklı, sözel ağırlıklı ve eşit ağırlıklı olmak üzere 3 ağırlıklı puan (AP) hesaplanacaktır.

Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacaktır.

Ağırlıklı puanlar hesaplandıktan sonra bu puanlar, aşağıdaki formül kullanılarak 100 üzerinden puanlara dönüştürülecektir.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ales

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?