Aman Dikkat! Elinden telefonu düşüremeyenlere kötü haber

Aman Dikkat! Elinden telefonu düşüremeyenlere kötü haber

Sosyal medya gerçekten düşünüldüğü kadar faydalı bir internet aracı mı yoksa ruh sağlığını bozan bir hastalık mı?

İnternetin bu en yaygın mecrası, günlük hayatımızın önemli bir kısmını ele geçirmeye başladı. Sosyal medya artık insan için su içmek, nefes almak kadar hayati bir hale geldi. Ancak uzmanlar tarafından insan için hayati önem taşıyan doğa ve temel besin değerlerinin gün geçtikçe kirlenmesi gibi sosyal meydanın da ilk gün ki amacından iyice uzaklaştığı değerlendirilmektedir. Tüm kontrol edilemez içeriğiyle İnternet kullanımı ve özellikle sosyal medya artık gündelik hayatta insanların birini haber kaynakları haline geldi. Ancak uzmanlara göre özellikle sosyal medyanın yanlış kullanılması hastalıkları da beraberin de getiriyor. Uzmanlar sosyal medyanın birçok psikolojik hastalığın literatüre girmesine neden olduğuna dikkat çekiyorlar. Ancak elbette sorun çözümsüz değil, uzmanlar tıpkı rejim yapar gibi sosyal medyayı da orantılı kullanmak, zaman zaman da uzaklaşmak konusunda bağımlıları uyarıyorlar.

Sosyal medya artık olmazsa olmazımız. Birçoğumuz her fırsatta hatta uyanır uyanmaz telefonlarımıza bakıyoruz. Sevdiklerimize günaydın demek yerine acaba sosyal medyada neler yazılmış, kim kimin fotoğrafını beğenmiş ya da kim kimin yorumuna kızmış gibi bazı meraklarımız oluyor. Hatta bazı durumlar yaşıyoruz ki birbirimize söyleyemediğimiz şeyleri ima etmek için sosyal medyaya yazıyoruz. Ama bir türlü sosyal medya denen şeyden kurtulamıyoruz. Sosyal medyaya olan ilgi her geçen gün artarken buna bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklar da yaygınlaşıyor. Bunlardan en yenisi FOMO. Günlük yaşamınızda sosyal medya hesaplarından ayrı kalamıyorsanız, gelişmeleri kaçırıyorum korkusuyla sürekli güncellemeleri takip ediyorsanız ve özellikle çalışma saatlerinizden çalarak zamanı sosyal medyaya ayırıyorsanız dikkat! Siz de FOMO sendromuna yakalanmış olabilirsiniz. İnternet bağımlılığının bir uzantısı olarak da kabul edilen FOMO en az uyuşturucu kadar tehlikeli olarak görülüyor.

Bir grup üniversiteliyle sosyal medya bağımlılığı hakkında konuştuk. Sorduğumuz sorular ve aldığımız cevaplara göre üniversite öğrencileri arasında ciddi şekilde sosyal medya bağımlılığı olduğunu gördük. Yalnızca çok küçük bir kesim ise sadece ihtiyaç doğrultusunda kullandığını söyledi. Bu durum, FOMO sendromun üniversitelerde yaygın olduğunu gösteriyor.

 

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?