Atay: Gaziantep’te durum hiç iç açıcı değil

Atay: Gaziantep’te durum hiç iç açıcı değil

MHP Gaziantep Milletvekili Sermet Atay, “Son 15 günden beri Gaziantep’te vaka sayıları gözle görülür şekilde arttı. Pozitif vaka sayısı şu anda yatay bir seyir izliyor. Rakamlar çok yüksek, korkutucu boyutlara ulaştı” dedi.

Atay’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Şehrin yarısı maske takıyor, yarısı takmıyor, şehrin yarısı sosyal mesafeye uyuyor, yarısı uymuyor. Böyle giderse mevcut hastanelerimiz yetmez ve Gaziantep için ek tedbirler alınabilir, şehrin giriş çıkışı da kapatılabilir.

Şehrimizde sanki korona uğramadan geçti gibi bir düşünce hakim oldu, halk rahat davranmaya başladı. Türkiye’de korona vakaları düşerken son haftalarda Gaziantep’te tavan yaptı.

Vaka sayıları eski vakanın iki katına çıktı. Türkiye ortalamasının üstündeyiz. Türkiye’de düşerken Gaziantep ve Güneydoğuda artıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Adana’da vaka sayıları yukarı doğru gidiyor ve düşürülemiyor.

Bu şekilde giderse, insanlar sosyal mesafeye uymazsa, insanlar maske takmazsa, caddede sokakta maskesiz gezerlerse, marketlerde maskesiz gezerlerse, koronayı umursamazlarsa çok kötü bir sürprizle karşılaşacaklar.

Gaziantep’te durum hiç iç açıcı değil. Son 15 günden beri Gaziantep’te vaka sayıları gözle görülür şekilde arttı, pozitif vaka sayısı şu anda yatay bir seyir izliyor. Rakamlar çok yüksek, korkutucu boyutlara ulaştı.

Eksi vakaların iki katına çıktı.Pazar günü Erikçe’nin önünden geçiyordum. 1 km piknikçi kuyruğu vardı. Resmen hala piknik peşindeler, hala bir yerde oturma peşindeler böyle bir şey olabilir mi? Hala bağevlerinde 10 kişi ,15 kişi oturup piknik partisi yapıyorlar.

Gaziantep’te insanlar bu işin ciddiyetinin farkında değiller. Caddede geziyorum hiç kimsede maske yok. Hangi birine ceza yazılsın, 2.5 milyon insan var. Gaziantep’te istenmedik bir durum oluşur bu şekilde giderse ben Gaziantep’in girişe çıkılarının yeniden kapatılacağını düşünüyorum.

Marketlere gidiyorsun maske yok, caddede geziyorsun maske yok, dükkana giriyorsun maske yok, şehrin yüzde 50’si maske kullanmıyor. İnsanlar bu işin ciddiyetinin farkında değil ve adım adım tehlike geliyorum diyor. Şu anda iki tane hastanemiz, Abdulkadir Yüksel ve Ersin Arslan, dolmak üzere. Bu şekilde giderse Gaziantep’te çok kötü günler yaşarız.”

Gaziantep’in yarısı maske takmıyor, o takmayan insanlar sorumsuz davranışları neticesinde diğer insanlara bulaştırıyorlar.

Maske takmayanlar aslında şehrimize kötülük ediyorlar. Sosyal mesafeye uymayanlar şehrimize kötülük ediyorlar. Farkında değiller kendi ailelerine, arkadaşlarına kötülük ediyorlar. Çünkü birbirlerine bulaştırıyorlar.

İnsanlar Valiliğin, sağlık müdürlüğünün uyarısına uymayarak hangi akla hizmet ediyorlar? Niye kurallara uymuyorlar bunu da anlamakta güçlük çekiyorum.

Sadece ceza yazmakla da olmuyor Türkiye’de en fazla ceza neredeyse Gaziantep’te yazılıyor. Ama cezanın da bir caydırıcılık etkisi yaratmadığını görüyoruz. Çünkü insanlar umursamıyor, bu işin ciddiyetini anlamıyor. Allah’a şükür ölüm oranı az. Ama yarın vaka artar, ölüm oranı artarsa şehrin girişi ve çıkışı korona sebebiyle kapatılır.

Yeniden ek tedbirler gelebilir. İnsanların maske ve sosyal mesafeyi koruyarak yaşamayı öğrenmesi lazım. Artık bu korona ile yaşamayı öğreneceğiz.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?