Bitcoin elektrik canavarı çıktı!

Bitcoin elektrik canavarı çıktı!

Bitcoin üretimi için bilgisayarlar tarafından harcanan enerji Türkiye’nin yıllık enerji tüketiminin yüzde 40’ını aşacak seviyeye ulaştı.

Bitcoin üretimi, özel bilgisayarlar ve işlemciler tarafından karmaşık hesaplamalar gerçekleştirilerek yapılıyor. Bitcoin’in değerinin son bir yılda yedi kattan fazla artması, daha fazla kişinin Bitcoin üretimine girmesine yol açtı.

Böylece Bitcoin için harcanan enerji, tüm Arjantin’in tükettiği elektriği geride bıraktı. Cambridge Üniversitesi’nin hesaplamasına göre Bitcoin üreticileri bir ülke olsaydı, dünyanın en fazla elektrik tüketen 30’uncu ülke olacaktı.

Bu hafta otomobil üreticisi Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin aldığını duyurması da kripto para birimine ilgiyi artırdı. Öte yandan pek çok kişi bunun çevreye verdiği zarardan endişe duyuyor.

Cambridge Üniversitesi’nde bu hesaplamayı yapan ekipten Michel Rauchs, “Bitcoin özellikle bu kadar enerji tüketecek şekilde yaratıldı. Bitcoin fiyatı çok düşmedikçe elektrik tüketiminde de bir azalma göremeyeceğiz” dedi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Bitcoin

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?