Büyükelçi’den rektöre övgü

Büyükelçi’den rektöre övgü

Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ı ziyarette bulundu. Büyükelçi Mannan Rektör Özaydın’ı överek, “Sizin gibi aydınların fikirleri gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında paylaşılması lazım” dedi.

GAÜN TANINAN BİR ÜNİVERSİTE
Gaziantep Üniversitesi gibi uluslararası tanınan güzel üniversitede bulunmaktan mutlu olduğunu söyleyen Büyükelçisi Mosud Mannan, Gaziantep Üniversitesi’yle eşdeğer Bangladeş’teki bir üniversiteyle mutabakat metni imzalayıp ilişkileri daha da ileri götürmek istediklerini belirterek bu konuda GAÜN Rektörü Prof. Dr. Özaydın’dan destek istedi. Mosud Mannan,“Burada olmak benim için bir onur ve ayrıcalıktır. Gaziantep Üniversitesi gibi uluslararası tanınan güzel üniversitede bulunmaktan mutluyum. Bir bölgeyi ziyaret ettiğimde mutlaka bir üniversite ziyaretine giderim. Gaziantep Üniversitesi’nde okuyan öğrencilerimiz var. Öğrenci ve akademisyen değişimi için de işbirliği yapmak isteriz. İnsanlarımız zorluklar içinde. Farabi ve İbn-i Sina’lar dönemindeki gibi değiliz. Bilim insanlarımız araştırma yapmak için genellikle batıya gidiyorlar. Biz bunu aşmalıyız ve eski seviyemizi yeninden yükseltmeliyiz. Bunun için Gaziantep Üniversitesi’yle ortak hareket etmeye hazırız” şeklinde konuştu.

GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın kitaplarını incelediğini söyleyen Büyükelçi Mannan, “Kitaplarınızın başka dillere çevrilmesi önemli. Kitaplarınızdaki fikirlerin başka yerlerdeki aydınlar tarafından da öğrenilmesi gerekir. Bir arada olmamız gerekiyor. Gaziantep Üniversitesi’ne daha fazla öğrenci nasıl Bangladeşli öğrenci okur bunu araştırmam lazım. İslam doğru yolu gösterir. Sizin kitaplarınız bize bizim kitaplarımız ise size ulaşması gerekir. Pandemiden dolayı çevrimiçi olarak iletişimde kalarak fikirlerinizi Bangladeş’le okullarda okutulmasını istiyoruz. Gaziantep çok önemli bir şehir. Tarihi İpek Yolu üzerinde olan bir şehir. Bizde Gaziantep Üniversitesi’ne gelmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİLERİNİZİ BATIYA DEĞİL GAZİANTEP’E GÖNDERİN
Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın ise Gaziantep Üniversitesi olarak her türlü işbirliğe hazır olduklarını söyleyerek Büyükelçi’den Bangladeş’teki öğrencilerini batıya değil Gaziantep’e göndermelerini istedi. Prof. Dr. Özyadın, ‘Medeniyetler Tarihi’ tarihi tablosunu üzerinden medeniyetleri Büyükelçi Mosud Mannan’a anlatarak, “Çöken bir Batı Medeniyeti ve yükselen bir İslam Medeniyeti var. Her şeyin en iyisi batıda olduğu yanılgısından kurtulmadan yeni bir şey bulamayız. Adalet, özgürlük, eşitlik, refah ve gibi değerlerin hepsi Medine’de. Batı’da bu değerleri aramamalıyız. Öğrencilerinizi Londra’ya, Paris’e, New York’a göndermeyin Gaziantep’e gönderin. Gaziantep Üniversitesi’ne daha çok öğrenci gelmesi için kontenjanlarımızı artıracağız. Yurt dışından ve Bangladeş’ten daha çok öğrenci gelmesi bizi memnun eder” dedi.

Günün anısında Bangladeş’in Ankara Büyükelçisi Mosud Mannan ile GAÜN Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın birbirlerine hediye takdiminde bulundular.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Arif Özaydın gaün

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?