Cemre düşmesi ne demek, İlk cemre ne zaman düşecek?

Cemre düşmesi ne demek, İlk cemre ne zaman düşecek?

Baharın müjdeleyici simgesi olan ilk cemre düşme tarihi son günlerde epey merak ediliyor. Her yıl belli tarihlerde düşen cemreler üç aşamada gerçekleşiyor. İlk olarak havaya düşen cemre sıcaklıkların artmasını sağlarken ikincisi suyu ve üçüncüsü de toprağı ısıtıyor. Türk kültüründe önemli bir yere sahip olan cemre düşmesiyle birlikte Hıdırellez ve nevruz kutlamalarının başladığı biliniyor. İlk cemre ne zaman düşecek? Baharı müjdeleyen 2021 cemre düşme tarihleri belli oldu.

Cemre düşme tarihleri belli olurken ilk cemrenin düşme tarihi milyonların gündemine geliyor. Havaların ısınmasında önemli rol oynayan cemre düşmesi sırasıyla üç aşamada gerçekleşiyor. Geçmişten günümüze çeşitli etkinlikle cemrenin gelişi kutlanırken ilk cemrenin ne zaman düşeceği merak ediliyor. İşte baharın müjdeleyicisi olan 2021 cemre düşme tarihleri

İLK CEMRE NE ZAMAN DÜŞECEK?
Şubat ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde ilk cemrenin ne zaman düşeceği merak edilirken, bilinen cemre sayısı 3’tür. İlk olan hayaya düşer, ikinci olan suya düşer, üçüncüsü ise toprağa düşer. Böylelikle ilk cemrenin düşme tarihi 19 Şubat 2021 olacak…

CEMRE DÜŞME TARİHLERİ 2021
Birinci cemre, havaya düşer. Düştüğü tarih ise 19 Şubat – 20 Şubat.

İkinci cemre, suya düşer. Suya düştüğü tarih ise 26 Şubat – 27 Şubat.

Üçüncü cemre, toprağa düşer. Toprağa düşme tarihi ise 5 Mart – 6 Mart.

CEMRE DÜŞMESİ NEDİR?
Arapça kökenli bir kelime olan “cemre”‘nin sözlük anlamı kor yani ateştir. Halk arasında ise sıcaklığın artması olarak bilinir. Cemrenin ilkbahar başlamadan hemen önce 7 gün arayla havaya, suya ve toprağa sırasıyla düştüğüne inanılır. Bu düşen cemreler sayesinde hava, su ve toprak ısınır.

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir. Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hali olduğu söylenebilir. İlk cemre 20 Şubatta havaya ve yedişer gün arayla da suya ve toprağa düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir. Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

 

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
cemre

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?