CHP, Meclis’teki 15 Temmuz anma törenine katılmıyor

CHP, Meclis’teki 15 Temmuz anma törenine katılmıyor

CHP TBMM Grubu, Meclis’te 15 Temmuz Anma Töreni’ne katılmayacağını açıkladı.

CHP grup başkan vekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç’un ortak yazılı açıklamasında, darbe girişiminin dördüncü yılında, hayatını kaybeden 251 kişinin rahmetle anıldığı belirtildi.

Açıklamada, 15 Temmuz gazilerinin davet edilmediği ve milletvekillerine Covid-19 testinin zorunlu kılındığı bir törenin, CHP Grubu olarak kabul edilemeyeceği belirtildi.

Törenin daha önce olduğu gibi TBMM Genel Kurulu’nda özel gündemle yapılması ve muhalefete söz hakkı verilmesi gerektiği savunularak, şu ifadelere yer verildi:

“Şehit ve gazilerimiz için toplanan paranın ne olduğunun sorulmasından korkan saray düzeni, milletin tüm temsilcilerini kapsayan bir töreni yok etmiştir. Buna bizim katılmamız mümkün değildir. Bugün, Cumhurbaşkanı ile sınırlanan tören anlayışı şehitlerimizin ruhunu, aziz hatırasını zedeler. Ayrıca gazilerimize karşı kabul edilemez bir tutumdur. Gazileri dışlayan bir töreni, 2 bin 196 gazimize karşı hakaret sayıyoruz.

CHP Grubu olarak denetimli, 15 Temmuz gazilerinin çağrılmadığı, Covid-19 testi yaptırmayan milletvekillerinin alınmayacağı ve Meclis bahçesiyle sınırlanan bir törene katılmayacağız.”

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
15 temmuz chp

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?