CHP’li vekilden kan bağışı çağrısı

CHP’li vekilden kan bağışı çağrısı

CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, Koronavirüs’ü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren immün plazma bağışı için çağrıda bulundu.

Türkiye genelinde ve Gaziantep özelinde Covit-19 vakaları çok arttığını söyleyen Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, “Hastanelerin yoğun bakımlarında insanlar yaşam mücadelesi veriyor. Değerli Gaziantepli hemşerilerimin bir an önce immün plazma bağışında bulunması, birçok insanın hayatını kurtaracaktır” dedi.

81 ilde, Kızılay’ın immün plazma rezervlerinin tükendiğini belirten Yılmazkaya, “Bu son verilere göre, Türkiye genelinde durumlar pek iç açıcı değil! Hastaneler ve yoğun bakımlar tamamen dolmuş. Covit-19 hastalığını geçirmiş herkesin bir an önce bağışçı olması gerek.”
Yoğun bakımda yatan, kötü durumda olan hastaların tedavisine destek verilmesi noktasında kritik öneme sahip olan immün plazma bağışı konusunda toplumun daha duyarlı davranması gerek. Türk Kızılay’ının depolarında maalesef plazma kalmadı. Yeni bağışçı olmayınca birçok hastanın tedavisi yarım kalıyor. Ve insanlar yoğun bakımlarda ölümle mücadele ediyor” ifadelerini kullandı.

İmmün Plazma Tedavisi Hayat Kurtarıyor!
Yılmazkay, “Hastalığın ilk 5 ile 7 günlük sürecinde uygulanan immün plazma tedavisi hayat kurtarmaktadır. Türkiye genelinde bir bağış kampanyası başlatılarak gerekli immün plazmalar bir an önce toplanmalı.
Türkiye genelinde ve Gaziantep’te bağışlar yok denecek kadar az. Kızılay’ın immün plazma depoları bomboş. Vatandaşlarımızın duyarlılık göstererek bağışta bulunması çok önemli” ifadelerini kullandı.

Yılmazkaya, Özellikle Gaziantep İlindeki hastaların büyük mağduriyetler yaşadığını, bağış yapılmayınca iyileşmelerin geciktiğini, hatta hastaların kaybedildiğini vurguladı.

“Onun için plazma bağışı çok önemli” diyen Yılmazkaya, Türkiye genelinde iyileşen vatandaşlara seslenerek diğer hastalara plazma bağışında bulunmaları konusunda çağrısını yeniledi.

Şu anda yaşanan koronavirüs dalgasına karşı hazırlıklı olmak gerektiğini bu konuda, koronavirüsü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren immün plazma bağışının çok önemli olduğunu belirten Yılmazkaya, Covid-19 vakalarındaki artışlara dikkat çekerek, vatandaşların alınan tedbirler konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini vurguladı.

Yoğun Bakımdaki Hastaların Gönüllü Bağışçılara İhtiyacı Var!
Konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Yılmazkaya, açıklamasında şu ayrıntılara yer verdi;
“COVID-19, başlıca öksürme, hapşırma gibi damlacık yoluyla kapalı ortamlarda yayılmakla birlikte, virüs bulaşmış yüzeyler ve eşyalarla temas ile de bulaşabilmektedir. Hastalığın yeni ortaya çıkan varyantlarıyla yayılma hızı daha da artırmış durumdadır. Plazma tedavisi de, COVID-19 tanısı konulan ve tedavi sürecinin ardından iyileşen hastalardan toplanan kan plazmasının kritik durumda olan hastalarda kullanılması yoluyla gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Tıp camiasında bilinen ve etkin bir yöntem olan immün plazma tedavisi ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede uygulanmaktadır.

Koronavirüs’ü yenerek iyileşmiş hastalardan alınan ve Covid-19’a karşı antikor içeren plazmalarıyla gönüllü bağışçı olacak vatandaşlarımıza, yoğun bakımlarda yatan birçok hastanın ihtiyacı var. Kötü durumda olan hastaların tedavisine destek verilmesi noktasında kritik öneme sahip olan immün plazma bağışı konusunda toplumun daha duyarlı davranması gerek.

Yılmazkaya, özellikle Gaziantep ilindeki hastaların büyük mağduriyetler yaşadığını, bağış yapılmayınca iyileşmelerin geciktiğini hatta hastaların kaybedildiğini vurguladı. Onun için plazma bağışı çok önemli diyen Yılmazkaya, iyileşen kişilere seslenerek diğer hastalara plazma bağışında bulundu.

Yılmazkaya; “Hastanelerin ve hastaların donörlere ihtiyacı var. İyileşmiş olan hastalarımız bu konuda biraz fedakârlık göstererek bekleyen binlerce insana umut olacak. İyileşen hastalarımız kanlarındaki Covid-19’a karşı antikor içeren plazmayla yeni hastalara ve yoğun bakımdaki kritik hastalara büyük fayda sağlayacaktır. Covid-19’ hastalığını geçirdikten sonra iyileşen kişiler 1 ay sonra immün plazma bağışı yapabilir. 3 ay içerisinde toplam 8 kez immün plazma bağışı yapılabilir. Özellikle kovid rahatsızlığını atlatmış vatandaşlarımızın plazma bağışları çok önemli” ifadelerini kullandı.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?