Fatma Şahin’e sert sözler!

Fatma Şahin’e sert sözler!

İstanbul Sözleşmesi’nin Cumhurbaşkanı Kararı ile feshedilmesinin yankıları sürerken DEVA Partisi Gaziantep İl Başkanı Ertuğrul Kaya sözleşmenin imzalandığı tarihte Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in suskunluğunu eleştirdi.

“Fatma Şahin neden suskun?” diye soran Kaya “Türkiye İstanbul Sözleşmesi’nin feshini konuşuyor ama sözleşmenin mimarlarından olan, sözleşmenin hazırlanmasını sağlayan dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı şimdi Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanlığını yapan Fatma Şahin neden susuyor?” Diye sordu.
Fatma Şahin’in sessiz kalmasının sözleşmenin mimarlarından olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini ifade eden Kaya “neden suskunsunuz?” diye sordu.
O günlerde Başbakan Yardımcısı olarak Kanun tasarısında imzası bulunan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan’ın bugün her platformda sözleşmenin feshine karşı çıkarak attığı imzanın arkasında durduğunu ifade eden Kaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı olarak Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi çalışmalarını “müjde” olarak duyuran Fatma Şahin’den sözleşmenin arkasında durmasını beklediklerini ifade etti.
“Bugün altında imzanız bulunan sözleşmeye neden sahip çıkmıyorsunuz?” sorusunu yineleyen Kaya, “Sözleşmeye taraf olunması hakkında “önemli bir iradedir, gereğini yapmak da hepimizin görevidir” diyen siz olduğunuza göre bugün iptal edilen ve altında imzanız olan İstanbul Sözleşmesi’ne kendi iradenizle sahip çıkmanızı beklemeyi hepimizin görevi olarak görüyoruz.” Dedi.
Kaya sözlerine şöyle devam etti:
“Bu sözleşmeyi TBMM’deki iki komisyon toplantısında savunan sizdiniz. Bu sözleşme için 300’den fazla kadın derneği ile çalıştay yapan sizdiniz. Bu sözleşmenin imza yıl dönümlerinde basını çağırıp sözleşme ile övünen de sizdiniz. O zaman buyrun, sizi, sahibi olduğunuz, Bakan olarak hazırladığınız İstanbul Sözleşmesine sahip çıkmaya davet ediyoruz.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?