GAÜN’de göç ve medyada nefret söylemi paneli

GAÜN’de göç ve medyada nefret söylemi paneli

Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Göç Enstitüsü tarafından hazırlanan Göç ve Medyada Nefret Söylemi Paneli düzenlendi.

GAÜN Hukuk Fakültesi Amfisinde gerçekleşen moderatörlüğünü GAÜN İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gökhan Gökgöz’ün yaptığı panele; Öğr. Gör. Revşan Şen, Gazeteci Orhan Erkılıç ve Gazeteci Alaaddin Husso konuşmacı olarak katıldı.

2011 Yılından itibaren de Suriye’de yaşanan karışıklıkların Türkiye’ye dönük bir göç hareketini başlattığını belirten Prof. Dr. Gökhan Gökgöz konuşmasında şunları söyledi: “Bu çapta bir göç meselesiyle karşılaşıldığında elimizde uygulayacağımız hazır formüller yok. Özellikle son dönemde sosyal medya üzerindeki bazı göçmenlerin tavırları referans alınarak bir nefret söylemi başladı. Bunun toplumsal uyum noktasında tehlikeli olduğunu, Türkiye’nin demokratik yapısına zarar verdiğini, kültürel uyumu zedeleyeceğini düşünüyoruz. Öğrencilerden beklediğimiz; göç meselesi gündeme geldiğinde dengeli ve itidalli davranmaları, meseleyi anlamaya çalışmaları göç eden insanları göç etmeye iten motivasyonlar konusunda düşünmeleri. Üniversite öğrencisinden de beklenen esasen budur.”

Türkiye’de internet kullanım oranının 2021 yılının Ağustos ayı itibariyle yüzde 82,6 olduğunu aktaran GAÜN Öğr. Gör. Revşan Şen ise insanların günde yaklaşık 7 saatlerini internette bunun yarısına yakınını sosyal medyada geçirdiğini, bu sürenin birçok konudaki algımıza önemli oranda etki edebilecek bir süreç olduğunu vurguladı. Öğr. Gör. Şen, “Nefret söyleminin aracı haline gelmemek için her şeyden önce karşılaştığımız içeriklere hızlı biçimde tepki vermek yerine üzerine düşünmek zorundayız. Hızın bu denli egemen olduğu bir çağda içerikler üzerine düşünmek şüpheli geliyor olabilir ama doğru düşünmek ve kararlar alabilmek için sakin olmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Göçün sadece Türkiye’de değil dünyada en önemli konulardan birisi olduğunu ifade eden Gazeteci Alaaddin Husso da, “Bilgi demeçlerimiz artık medyadan gerçekleşiyor.  Kitaplara maalesef yakın değiliz ki bu tür sorunlar oluyor. Gençlere tavsiyem, ‘Fahrenheit 451’ kitabını okusunlar. İki toplumdaki ana sorun; herkesin birbirinden habersiz olması. Böyle konularda gençlerimizin birbirlerine çok soru sorarak, birbirlerini tanımaları gerekiyor” diye konuştu.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?