Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla: Yoğun bakımlar, servisler tamamen doldu

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla: Yoğun bakımlar, servisler tamamen doldu

Tabip Odası başkanları, sağlık çalışanlarının ruhen ve bedenen tükendiklerini belirterek, sonbahar ile birlikte sağlık sisteminin tamamen çökebileceğini vurguladı. Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla da değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü’nün haberine göre; Tabip Odası başkanları, hükümetin erkenden aceleci, kontrolsüz olarak açılma süreci başlatmasının COVID-19 salgınını kontrol edilemez bir noktaya götürdüğünü öne sürdü. Başkanlar, pandemi ile mücadelenin vatandaşların bireysel sorumluluğuna bırakıldığını söyledi.

Tabip Odası başkanları, birçok ilde yoğun bakım yatakları ile pandemi hastalarına hizmet veren servislerin tamamen dolduğu, COVID-19 hastalarının diğer hastalarla birlikte acil servislerde yatak sırası beklediğini dile getirdiler. Yoğun bakıma yeni hasta alınması için birinin ölmesi veya iyileşmesinin beklendiği, bu ortamda hizmet veren sağlık çalışanlarının ise ruhen ve bedenen çöktüklerini ifade etti.

Gaziantep-Kilis Tabipler Odası Başkanı Ayşegül Ateş Tarla, Sağlık Bakanlığı’nın pandemi politikasını eleştirerek şu ifadeleri kullandı:

“Mayıs ayı sonunda batı bölgelerinde vakalarda azalma olurken, doğuda vaka artışları tespit ettik. Normalleşme süreci illere ve bölgelere göre belirlenmeliydi. Geldiğimiz noktada, sahadan gelen bilgilere göre COVID 19 yoğun bakımları, servisler tamamen doldu. Sağlık çalışanları yoruldu. Enfekte olan çalışanların sayısı arttı.”

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?