Gaziantep – Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Tarla: Kentte bin 500’ün üzerinde sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

Gaziantep – Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Tarla: Kentte bin 500’ün üzerinde sağlık çalışanı koronavirüse yakalandı

Gaziantep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, kentte bin 500’ün üzerinde sağlık çalışanının koronavirüse yakalandığını söyledi. Tarla, “Geçtiğimiz aylarda Covid-19’a yakalanan sağlık çalışanı sayısını 740 olarak acıkmıştık. Eylül ayı sonu itibariyle 1500’ün üzerinde sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını öğrendik” dedi.

Sağlık Bakanlığının vaka artışına ilişkin açıklamalarını değerlendiren Tarla, “Sağlık Bakanlığı hem Türk Tabipler Birliğinin vaka artışına ilişkin yaptığı açıklamaları dikkate almıyor hem de tüm sağlıkçıların hakları elinden alınıyor. Sağlık çalışanları zaten tükenmiş durumda, karar ile tükenmişlik daha da artırılıyor. TTB’nin bu nokta açıklamaları oldu. Personelin izin hakkını kullanması gerektiği ifade edildi. Ben de bu hatadan dönüleceğini umut ediyorum. İstifa yasağının kalkmasının ardından istifaların artacağını düşünüyoruz” dedi.

COVİD-19’A YAKALANAN SAĞLIK ÇALIŞANI SAYISI ARTTI

Enfekte olan sağlık çalışanı sayısının arttığını söyleyen Tarla, “Geçtiğimiz aylarda Covid-19’a yakalanan sağlık çalışanı sayısını 740 olarak acıkmıştık. Eylül ayı sonu itibariyle 1500’ün üzerinde sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını öğrendik” diye konuştu.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI ZOR DURUMDA

Yapılan tüm toplantılarda sağlık çalışanlarının sorunlarını anlattığını söyleyen Tarla, “Katıldığım tüm toplantılarda, pandemi sürecinin sağlık çalışanları üzerindeki etkilerini anlattım. Maddi ve manevi anlamda kayıpları oldu. Sağlık çalışanları psikolojik olarak zorlanıyorlar. Psiko-sosyal Destek hattı hiçbir zaman oluşturulmadı. Sağlık çalışanlarının bu koşullarda tükenmişlik yaşaması çok doğal” ifadelerini kullandı.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?