Alternatif Portal
Gaziantep’e yeni bir spor tesisi daha
Sosyal Medyada Paylaş
27 Mart 2021

Gaziantep’e yeni bir spor tesisi daha

Gaziantep’te, sporun yaşam tarzı haline getirildiği sağlıklı bir neslin yetişmesi, spor yapmanın önündeki fiziki engellerin ortadan kaldırılarak herkesin spor yapması için Spor Şehri Gaziantep sloganı ile her geçen gün spora dair farklı bir hizmet devreye alınıyor.

Ulaş Mahallesi’ne kazandırılan Ulaş Spor Salonu bu hedef ile vatandaşların hizmetine açıldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gaziantep Valiliği, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Süper Toto işbirliğinde yaptırılan spor tesisinin açılışı için tören düzenlendi.

Pandemi tedbirleri kapsamında sınırlı sayıda davetli ile gerçekleştirilen törene, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Milletvekilleri Mehmet Sait Kirazoğlu, Ali Muhittin Taşdoğan, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Şahinbey Kaymakamı Tahir Şahin, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, protokol üyeleri, sporcu gençler ile mahalle sakinleri katıldı.

Vali Davut Gül, açılış töreninde yaptığı konuşmada, son iki senede 58 spor tesisinin Gaziantep’e kazandırıldığını söyledi.

Son iki senede Gaziantep’e kazandırılan spor tesisleri sayısının Cumhuriyet tarihinde yapılan spor tesislerinin iki katı olduğunun altını çizen Vali Gül, “Son iki senede Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 33,  Milli Eğitim Eğitim Bakanlığı tarafından 22 olmak üzere toplamda 55 tesis yapıldı. Buna ilaveten Gençlik ve Spor Bakanlığımızın ayrıca yaptığı tesisler ile son iki senede yapılan 58 spor tesisimiz var. Bu da Cumhuriyet tarihinde yapılan spor tesislerinin iki katı kadar. Tabi burada, Adalet Bakanımız Abdulhamit Gül başta olmak üzere milletvekillerimizin, Büyükşehir Belediye Başkanımızın, ilçe belediye başkanlarımızın, kaymakamlarımızın, Spor Toto başkanımızın ve birçok insanını emeği var. Tam bir Gaziantep Modeli ile hareket edildi” dedi.

Gaziantep’te bir milyon gencin bulunduğunu ve açılan bu tesislerin bu gençlere hizmet edeceğini dile getiren Vali Gül, tesislerin kötü alışkanlıklarla mücadele etmede de önemli bir işlevi yerine getireceğini ifade etti. Gül, “Polisimiz 24 saat görev yapıyor, mücadele ediyor ve mücadelesi devam edecek. Ama bu kötü alışkanlıkları polisiye tedbirle aşma şansımız yok. İşte yaptığımız bu işlerle, özellikle okullarda kurduğumuz okul spor kulüplerimizdeki 170 bin lisanslı sporcumuz ile bunun altyapısını oluşturuyoruz. Bunların malzeme ihtiyaçlarını gideriyoruz. İnşallah bu yatırımlarla birlikte geleceğe daha da güvenle bakacağız” şeklinde konuşarak tesisin hayırlı olması temennisinde bulundu.

Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Mübarek Beraat kandilinin gündüzünden böyle bir açılışta bulunmanın mutluluk verici olduğunu dile getirerek “Tesislerin yapılması sadece görünürdekilerle bitmiyor. Bunun arkasında büyük bir emek var. Çok büyük zahmetler ve inanç var. Bu çalışmalar neticesinde gerek ulusal alanda gerekse de uluslararası arenada ortaya çıkacak büyük başarılar olacaktır. Burada aynı zamanda binanın değil, gelecekteki başarıların da temelleri atılıyor” diye konuştu.

Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, “Bizim gençliğimizde Gaziantep’te tek bir spor salonu vardı. Bugün 33 yeni tesisin bir tanesini hep beraber açıyoruz. Gençlerimize, çocuklarımıza hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na giderek mahalle ölçeğinde ulaşılabilir, erişilebilir, daha yakın mesafelerde, butik spor tesisleri yapmak gerektiğini aktarmıştık. Bunun sonrasında, bizler Sayın Bakanımızla, Valimizle, Milletvekillerimizle bir araya gelip Gaziantep’in genç ve çocuk nüfusunu göz önüne alarak spor alanında bir hamle yapılması gerektiğini düşündük ve Sayın Valimizin başkanlığında Spor Şehri Gaziantep sloganı ile bir kampanya başlatıldı. Bunu da tesislerle destekledik, spor tesisleri yapılarak hizmete sunuldu.” şeklinde konuştu.

Gaziantep’e verdiği destekler için Gaziantep için Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu fahri hemşerileri olarak ilan ettiklerini belirterek sözlerine başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, “Kendisinin şehre gelmesiyle beraber bu işler daha da hızlandı. Hakikaten en yüksek desteği aldık. Mustafa Kemal Atatürk ‘ Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim’ diyor. Çok önemli bir mesaj. Bugün baktığımızda Sayın Cumhurbaşkanımızın ‘Spor ne kazanma hırsı ne kaybetme korkusudur. Tek kelime ile özgüvendir’ diyor. ‘Yükselen Gaziantep’ dedik. Valimiz gelir gelmez iki şeye çok önem verdi. ‘Ben okuyorum Gaziantep Okuyor’ dedi. Çocuklarımızı fikren, bedenen ve ruhen geleceğe hazırlamamız gerek. İlk hadisi ‘Oku’ olan bir medeniyetten geliyoruz. ‘Hiç bilen ile bilmeyen bir olur mu?’ denilen bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Bizim de bu çocuklara fırsat eşitliği sağlamamız gerekiyor. Trabzon ve Ankara’da yapılan modellere baktık. Ayrıca çocuklarımızın taramalarını yaparak aileleri bilinçlendirerek onları yönlendiriyoruz. Bu mesele altyapı istiyor. 33 tesisle olağanüstü bir yatırım yaptık. ‘Yüzme bilmeyen kalmasın’ dedik. Bu çocuklar ellerinde al yıldızlı bayrağı taşıyarak ‘İstiklal Marşımızı okutarak zaferden zafere koşacak” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından genç sporcular ile tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020