Gaziantep’in rengi her an değişebilir… Valilik uyardı: ‘kırmızı’ alarm!

Gaziantep’in rengi her an değişebilir… Valilik uyardı: ‘kırmızı’ alarm!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca,  il il koronavirüs vaka sayılarının yer aldığı haritayı sosyal medya hesabından paylaştı. İllere göre haftalık vaka sayıları, birçok kentin kritik seviyeye doğru gittiğini gözler önüne serdi.

Vaka sayısında yaşanan ciddi artışın ardından ‘koronavirüs risk haritası’nda birçok ilin kırmızıya dönerek yeniden kapanması gündeme gelebilir.
Türkiye’de 1 Mart tarihinde yapılan Kabine toplantısında, koronavirüsle mücadelede yeni bir döneme girildi. ‘Yerinde karar’ dönemiyle birlikte koronavirüs haritası çıkartıldı ve 100 bin kişide görülen vaka oranlarına göre şehirler 4 renge ayrıldı.

Bahis geçen haritada vaka oranlarının yüksek olduğu iller ‘çok yüksek riskli’ iller (kırmızı) kategorisine konuldu ve buralarda tedbirler gevşetilmedi. Düşük riskli iller (mavi), orta riskli iller (sarı) ve yüksek riskli iller (turuncu) kategorisinde yer alan şehirlerde ise risk durumuna göre normalleşme adımları atıldı.

Normalleşme adımlarıyla birlikte birçok ilde kafe, restoran, lokanta ve spor salonları belli kurallara göre açılmış, Gaziantep’te Cumartesi- Pazar günleri sokağa çıkma yasağı da kaldırıldı. Alınan bu kararın ardından artışa geçen koronavirüs vakaları yetkililerde ve vatandaşlarda tedirginlik yarattı.

Gaziantep Vali’sinden Uyarı 
Gaziantep Valisi Davut Gül, kurallara sıkı sıkıya uyulması konusunda sürekli vatandaşları uyarırken, Gaziantep’te artan vaka sayılarına dikkat çekti.
Vali Gül, yaptığı açıklamada, “maskeni mesafeni koru.  Sevgili hemşehrilerim, Vaka sayımız artıyor!
Zorunlu işlerimizin dışında sosyalleşme amaçlı yapacağımız her etkinlik bizi, yakınlarımızı ve şehri biraz daha riske atar. Kontrollü normalleşmek demek salgın öncesine dönmek değildir!” dedi.

 

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gaziantep vaka

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?