Gaziantep’te 200 bin sanayi çalışanına ‘koronavirüs’ eğitimi verilecek

Gaziantep’te 200 bin sanayi çalışanına ‘koronavirüs’ eğitimi verilecek

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğü ve Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü iş birliğinde COVID-19 Bilgilendirme Eğitimi İş Birliği Protokolü imzalanarak 3 gün boyunca “Eğiticinin Eğitimi” adı altında bilgilendirme programı düzenlenecek. Ardından çalışanların virüse karşı deneyim kazanmasını sağlamak için tüm firmalar ziyaret edilerek 200 bin sanayi çalışanına “COVID-19 Virüsü’nden Korunma Tedbirleri Eğitimi” verilecek.

Tedbirler kapsamında vatandaşın korunma kullarına uymasının hayati önem arz ettiğini belirten Gül, şunları kaydetti:

“Bizim, iş güvenliğini sağlamamız gerekiyor. Fabrikaların üretim zincirinin devam etmesi için tedbirler almamız gerekiyor. Bine yakın fabrikamızı denetledik. Çok şükür, ‘burada da üretim yapılmaz, bu şartlarda da üretim olmaz’ dediğimiz hiçbir fabrikamız yok. OSB’de olan fabrikalarımızın yüzde 99’unun fiziki şartları dört dörtlük, yüzde 1’i burada öğreneceğiz. Normalde şartlarda kişi başına düşen alan 10 metrekare olması gerekirken bizim organize sanayi bölgemizdeki fabrikalarda 100-150 metrekare. Siz salgında birinci derece sorumlususunuz. Sizler bu işi sahipleneceksiniz. İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı olarak burada anlatılanları tek tek anlatarak bunu sağlamanız gerekiyor. Bizim sadece fabrikada bunu sağlamamız da yetmiyor. İşçinin kendi hayatında yaşadığı yerlerde aile ilişkilerinde de eğitime ihtiyacı var.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise her insanın başına bir denetleme mekanizması koyarak salgına yönelik başarı sağlamanın güç olduğunu dile getirdi.

Herkesin kendi sorumluluk bilinciyle kendi denetleme mekanizmasını oluşturması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Çok önemli bir dönemden geçiyoruz. Dünyadaki büyük devlet tanımı salgınla değişim gösterdi. Sağlık ve tedarik zinciri, maske üretimi ile çevre duyarlılığı olmayan ülke için büyük devlet tanımı yapamayız. Şehrimizin hijyen üretimi de ulusal mücadelede önemli bir noktada yer alıyor. Gaziantep’in büyük sorumluluğu var. Bizim üretmemiz lazım ve bu zorunluluktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İmza töreninde, Gaziantep OSB Başkanı Cengiz Şimşek ile İl Sağlık Müdürü Serdar Sarıfakı da hazır bulundu.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?