‘Gaziantep’te emlak simsarları yüzünden ev fiyatları 100-150 bin TL arttı’

‘Gaziantep’te emlak simsarları yüzünden ev fiyatları 100-150 bin TL arttı’

Özellikle konut kredilerinin düşmesini fırsat bilen emlak simsarlarının oluşturduğu balon fiyatlar yüzünden ev fiyatlarının 100-150 bin TL arttığını belirten CHP Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya, kentin yöneticilerini bu konuda gerekli önlemleri almaya davet etti.

“Öğrenciler ve memurlar için pahalı olan Gaziantep, hemşerilerimiz içinde çok pahalı bir kent haline gelmiş durumdadır. Üniversiteye gelen öğretim görevlileri kira yüzünden kentimizden kaçmak istiyor” diyen Yılmazkaya, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Gaziantepteki ev kiralarının, konut fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesinin kente dolaylı yoldan büyük zararlar verdiğini ifade etti.

Kentin yöneticilerini bu konuda uyaran ve gerekli önlemleri almaya davet eden Yılmazkaya konuyla ilgili yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Gaziantepliler bırakın ev almayı aldıkları maaşları Antep’teki yüksek kiralara bile yetmiyor. Artan salgınla birlikte ekonomik sorunlar ve işsizlik yüzünden esnafımızın çaresizliği, insanımızın ümitsizliği had safhaya çıkmıştır. Kahvehaneler ve lokantalar en zor durumda olan esnaflarımız arasındadır. Ayrıca; Bu sorunların yarattığı ekonomik yansımalar sonucu ev kiralarının ve konut fiyatlarının aşırı şekilde yükselmesi kentimize dolaylı yoldan daha büyük zararlar vermektedir. Özellikle konut kredilerinin düşmesini fırsat bilen emlak simsarlarının oluşturduğu balon fiyatlar yüzünden ev fiyatları 100-150 bin TL’lik artış göstererek, gerçek fiyatlarından çok yüksek oranlarda seyretmektedir.”

Ekonomik sorunların altını çizen Yılmazkaya, Konut fiyatlarının aşırı yüksek olmasının uzun vadede kentimizin yarınları için büyük sorunlara zemin hazırladığını belirtti.

Yılmazkaya, “Öğrenciler, memurlar için pahalı olan Gaziantep, hemşerilerimiz içinde çok pahalı bir kent haline gelmiş durumdadır. Üniversiteye gelene öğretim görevlileri kira yüzünden kentimizden kaçmak istiyor. Sanayi kenti olan Gaziantep’te yaşanan ekonomik sorunlarla birlikte işten çıkarmalar ve
işsizlik oranlarındaki büyük artışlar yüzünden alım gücü azalan bölge insanımız, ekonomik anlamda büyük sorunlar yaşamaktadır. Evlenecek olan gençler, ev almak isteyen insanlar, kendi memleketinde çalışıp bir ev sahibi olmak isteyen Gaziantepliler bırakın ev almayı aldıkları maaşları Antep’teki yüksek kiralara bile yetmiyor. Kentin yöneticilerini bu konuda gerekli önlemleri almaya davet ediyorum” dedi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?