Gaziantep’te kaç hastane var, kaçı pandemi hastanesi? Hastanelerdeki yatak sayısı kaç?

Gaziantep’te kaç hastane var, kaçı pandemi hastanesi? Hastanelerdeki yatak sayısı kaç?

Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılındaki Sağlık İstatistikleri Yıllığı verilerine göre, koronavirüs vaka sayısı artışta olduğu söylenen Gaziantep’te 30 tane hastane bulunuyor.

ALTERNATİF PORTAL – ÖZEL / Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz günlerde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde vaka sayılarının artışta olduğunu açıklamıştı. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin gerek ekonomisi gerekse nüfusuyla en büyük ili olan Gaziantep’te de koronavirüs vakalarının kontrol altına alınamadığı, hatta vakaların yükselişte olduğu söyleniyor.

Koronavirüsün yayılmaya devam ettiği Gaziantep’te devlet ve özel olmak üzere toplam 30 tane hastane var. Yine Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılındaki Sağlık İstatistikleri Yıllığı verilerine göre Gaziantep’teki hastanelerde toplam yatak sayısı ise 6015.

KAÇI PANDEMİ HASTANESİ?

Koronavirüsle mücadele kapsamında Türkiye genelinde kamu – özel ayırmaksızın her hastane pandemi hastanesi ilan edilmişti. Buna göre; Gaziantep’teki hastanelerin tamamı aynı zamanda pandemi hastanesi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, tüm pandemi hastanelerinde koronavirüs testlerinin kesinlikle ücretsiz yapılacağını açıklamıştı.

GAZİANTEP, BÖLGESİNDE İLK SIRADA

30 hastaneye ve bu hastanelerdeki 6015 yatak sayısına sahip olan Gaziantep, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde ilk sırada yer alıyor. Diyarbakır’da 27, Şanlıurfa’da ise 20 hastane var. Diyarbakır’daki hastanelerde 4.629, Şanlıurfa’daki hastanelerde ise 4.037 yatak var.

Not: Bu veriler, Sağlık Bakanlığı’nın 2018 yılındaki Sağlık İstatistikleri Yıllığına ait. 2018’den bu yana değişiklikler olmuş olabilir.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?