“Gaziantep’te vakaların bu kadar artmasının nedeni işçiler için hiçbir önlem alınmaması”

“Gaziantep’te vakaların bu kadar artmasının nedeni işçiler için hiçbir önlem alınmaması”

Yetkililer Gaziantep’in en çok vaka görülen kentlerden biri olduğunu açıklamıştı.

Gaziantep’teki son duruma ilişkin soL Gazete’ye açıklamalarda bulunan DİSK/Tekstil Gaziantep Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, vakaların bu kadar artmasının nedeninin işçiler için hiçbir önlem alınmaması olduğunu söyledi.

Pandeminin başından bu yana Gaziantep’te işçiler için önlem alınmadığını belirten Türkmen, “Vaka sayılarının büyük çoğunluğu işçi mahallelerinde. Vaka sayılarının görece düşük olduğu dönemde dahi işçiler sokağa çıkma yasağında bile çalıştırıldı” dedi.

‘Organize sanayide üç işçi hayatını kaybetti’

“Vaka var” dedikleri, uyarıda bulundukları bir fabrika için kendisinin gözaltına alındığı, söz konusu fabrikada daha sonra bir işçinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiğini hatırlatan Türkmen, “Salgın başından bu yana organize sanayi bölgesinde üç işçi yaşamını yitirdi. Bu bildiğimiz sayı. Yine bu işçilerin ailelerinden ölümler yaşandı. Bunların hepsi seyredildi, hiçbir önlem alınmadı. Patronlar karşı çıktı diye işçi mahallesindeki karantina bile kaldırıldı” ifadesini kullandı.

‘Kronik rahatsızlığı bulunan işçi izin alırsam işten atılırım diye korkuyor’

Geçtiğimiz günlerde kendilerine ulaşan bir işçinin durumunun oldukça dikkat çekici olduğuna işaret eden Türkmen, “Kendisi kronik rahatsızlığı bulunan bu işçi arkadaşımızın eşi kanser tedavisi görüyor. Babasının yine kronik rahatsızlıkları var. İzin alırsa işten atılacağını söylüyor. Yani işçilere ya öleceksin ve öldüreceksin ya da aç kalacaksın ve öyle öleceksin diyorlar. Sorumlular sonra da çıkıp vakalar arttı, halk önlem almıyor diyor. Bu açıklamalar gerçeği gizliyor” diye konuştu.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gaziantep koronavirüs

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?