Koronavirüs haberlerinde firma isimlerini kullanmak doğru mu?

Koronavirüs haberlerinde firma isimlerini kullanmak doğru mu?

Makarna fabrikasında sayısı 20’yi geçen işçinin koronavirüse yakalandığıyla ilgili haber Gaziantep basınını ikiye ayırdı. Kimi doğrudan firmanın ismini verirken, kimi de haberi isim vermeden yayınladı. Haberi ‘görmeyenler’ de oldu. Medya ombudsmanı Faruk Bildirici, konuyla ilgili Alternatif Portal’a açıklama yaptı.

ALTERNATİF PORTAL  – ÖZEL / Dün bazı yerel ve ulusal basın kuruluşlarında, Gaziantep’te faaliyet yürüten OBA Makarna fabrikasında 20’nin üzerinde işçinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasıyla ilgili haberler yayınlandı. Kimi basın kuruluşu doğrudan firmanın ismini verirken, kimi basın kuruluşu da haberi isim vermeden yayınladı.

19 Nisan 2010 tarihinden Mart 2019 tarihine kadar Hürriyet gazetesinin Okur Temsilciliği (Ombudsman) görevini yürüten, daha sonra “Medya ombudsmanı” olarak farukbildirici.com adresindeki kendi blogunda medya eleştirileri yazan gazeteci Faruk Bildirici, haberde firma isimlerine yer verilmesinin doğru ya da gerekli olup olmadığına dair Alternatif Portal’a açıklama yaptı.

“İNSAN SAĞLIĞI VE KAMU YARARI SÖZ KONUSU”

Bildirici, haberin ilgililer tarafından doğrulanması ya da haberin doğruluğundan emin olunması halinde firma isimlerinin kullanılabileceğini söyledi. Haberde şirket yetkililerinin de görüşlerine yer verilmesi gerektiğini belirten Bildirici, “Burada insan sağlığının korunması ve kamu yararı söz konusu. Şirket isminin verilmesinin temel amacı ve gerekçesi budur” dedi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?