İKA’ya yönelik denetim, Şehitkamil Belediyesi’nin usulsüzlüğünü açığa çıkardı

İKA’ya yönelik denetim, Şehitkamil Belediyesi’nin usulsüzlüğünü açığa çıkardı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurulan İpekyolu Kalkınma Ajansı’na yönelik denetim, Şehitkamil Belediyesi’nin usulsüzlüğünü açığa çıkardı.

Birgün Gazetesi’nin haberine göre, Şehitkamil Belediyesi’nin, Kalkınma Ajansı’na ödemesi gereken katkı payını eksik yatırdığı ortaya çıktı.

Belediyenin 2012’den bugüne yaptığı eksik ödeme tutarı 5,4 milyon TL’yi bulmuş.

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’in sorunlarına çözüm üretmek ve yenilikçi politikalar geliştirmek amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurulan İpekyolu Kalkınma Ajansı’na yönelik denetim, Antep Şehitkamil Belediyesi’nin usulsüzlüğünü de açığa çıkardı. Sayıştay denetçileri, Şehitkamil Belediyesi’nden ajansa vermediği 2008-2018 yıllarına ait kesin hesap cetvellerini talep etti. 2010-2019 arası pay borcu beyanlarının doğru olmadığı anlaşıldı.

BORCA FAİZ İŞLEDİ

Belediye, 2010 ve 2011 yıllarında gelirlerini 735 bin TL fazla beyan ederek faiziyle birlikte 1,3 milyon TL fazla katkı payı ödedi. Ancak 2019’a kadar yapılan her gelir beyanı, olması gerekenin çok altında kaldı. 2018 ve 2019 yıllarında ajansa yaptığı beyanda gelirini 2 milyon 944 bin TL daha az göstererek gereken katkı payını ödemedi.

Belediyesinin 31 Aralık 2019 itibarıyla ajansa faiziyle birlikte toplam borcu 5,4 milyon TL’ye ulaştı.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?