İkinci el otomobil piyasasına düzenleme geliyor

İkinci el otomobil piyasasına düzenleme geliyor

İkinci el araç piyasasında fiyatların adeta uçması sonrası Ticaret Bakanlığı harekete geçti. Bakan Ruhsar Pekcan düzenlemenin sinyalini verdi.

Pandemi süreci ile birlikte sıfır otomobil pazarının daralması sonrasında ikinci el araç piyasası hareketlendi. Bu hareketlenmeden yararlanmak isteyen fırsatçılar, fiyatları gerçekten de fahiş noktalara çekti. Hal böyle olunca ikinci el araç pazarında da araba almak kimileri için adeta bir hayal haline geldi. Durum böyle olunca Ticaret Bakanlığı da harekete geçti. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, konu ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Ayrıca Pekcan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile birlikte ortak bir çalışma başlatılacağının da altını çizdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuyla ilgili olarak “Haksız fiyat artışına ilişkin 17 bin firma için 52 bin şikayet geldi. 50 bin üründe incelememiz bitti. 2400 firmanın savunmasını alıyoruz. Haksız fiyat artışlarına yönelik çok sayıda şikayet geliyor. İkinci el araç ve konut satışında ilan edilen fiyat farklılıklarının tespiti konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığıyla çalışacağız. 10 bin ürünü inceledik 300 tane ceza kestik. Maliyetlerde artış varsa ceza kesmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu ifadelerden ikinci el otomobil piyasası için yeni düzenlemenin yolda olduğunu anlıyoruz. Ayrıca düzenlemenin detayları da yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Buna göre internet ortamında satış yapmak isteyen kişiler artık yetki belgesi almak durumunda kalacak. Bunun haricinde ekspertiz raporları da satıştan en erken bir hafta önceden alınmış olacak. Ekspertiz raporunda hileli bir durum tespit edilirse de ilgili ekspertiz işletmesinin TSE yeterlilik belgeleri iptal edilecek. Ayrıca bu işletmeler iki yıl boyunca de bu belgeden mahrum kalacak.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ikinci el otomobil

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?