Kaplan: Sözleşmeyi değil, kadın cinayetlerini durdurun

Kaplan: Sözleşmeyi değil, kadın cinayetlerini durdurun

CHP Gaziantep Milletvekili, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Üyesi İrfan Kaplan, TBMM Genel Kurulunda söz alarak Pınar Gültekin cinayeti ve İstanbul Sözleşmesi’nin tartışmaya açılması ile ilgili konuştu.

Milletvekili Kaplan, Pınar Gültekin’e rahmet dilerken, AKP İktidarının İstanbul Sözleşmesi’ni tartışmaya açmasını sert bir dille eleştirdi.

Kaplan’ın Genel Kurul konuşması şu şekilde:

“Bugün yine çok acı bir haber ile uyandık. 5 gündür Muğla’da kayıp olan, 27 yaşında gencecik kızımız Pınar Gültekin’in cansız bedeni ormanlık alanda bulundu. Kızımıza Allah’tan rahmet, kederli ailesine baş sağlığı diliyorum. Ülkemizde her yıl binlerce kadın cinayete kurban gidiyor. On binlerce kadın şiddete maruz kalıyor.

Ancak biz burada, AK Parti İktidarının keyfi torba yasalarını tartışıyoruz. Asıl tartışmamız, çözüm bulmamız, üstünde durmamız gereken konuları bertaraf ediyoruz. Ülkemiz DEV BİR KADIN MEZARLIĞINA dönüşmüşken; İstanbul Sözleşmesini tartışmaya açmak en hafif tabirle kötülüktür, vicdansızlıktır. İstanbul Sözleşmesi’ni tam anlamıyla uygulatmayanlar, Pınar Gültekin'in ölümünün en büyük sorumlularıdır. Sözleşmeyi değil; kadın cinayetlerini durdurun!”

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?