Koronaya karşı Gaziantep’in ‘yaz menüsü’ önerisi

Koronaya karşı Gaziantep’in ‘yaz menüsü’ önerisi

Sağlık uzmanı Dr. Ender Saraç, Gaziantep’e “Sağlıklı Gastronomi” çıkarması yaptı. Dr. Saraç, Antep’e özgü ürünlerden yapılan yemeklerin ve ara sıcakların birer “Anti Corona” yiyeceği niteliği taşıdığını ve bağışıklığı güçlendirdiğini belirtti.

Dr. Saraç, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Fatma Şahin’le bir araya gelerek kentin ünlü restoranlarını gezdi, Antep mutfağının özel yemeklerinin, pandemiye karşı “Anti Corona” gücü taşıdığının altını çizdi ve Antep’e özgü ürünlerden faydalanılarak hazırladıkları yaz menüsünden bahsetti. Fatma Şahin’se Dr. Saraç’ın hazırladığı yaz menüsünün gastronomi dünyası için çok önemli olduğunu dile getirdi.

Ziyarette; Dr. Saraç’ın dışında Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Türkiye Temsilcisi Toker Ergüder, yazar Ebru Erke, gazeteci-sunucu Hakan Çelik, gazeteci-yazar Vahap Munyar, Ahmet Yeşiltepe ve Ünlü iş insanı Cem Kınay da yer aldı.

SARAÇ, KORONAYA KARŞI ÖNERDİĞİ ANTEP’İN YAZ MENÜSÜNÜ ANLATTI

“Başlangıçta urmu dutundan şeker eklemeden bir şerbet hazırladık. Bu şerbet özellikle ağız yaralarını iyileştiren ve virüsün ağız yoluyla bulaşmasını engelleyen çok güçlü bir antioksidan oluşturduk. Sumak ve sumak ekşisinden de bir sorbe yaptırdık. Bu sorbe de bilindiği üzere önemli yemek davetlerinde ağız tadını nötrlemek için sorbe verilir. Sumak pandemi döneminde çok konuşuldu. Tedavi sürecinde sumak belki tek başına bir mucize değil ancak sumak sorbe, hem serinletmek hem de bağışıklığı güçlendirmek ve virüse karşı mücadele etmek için şahane bir yaz serinleticisi oldu. Yine Menengeç, Antep Fıstığı’nın daha ilkel halidir. Menengeçten de bütün dünya caffe frappeyi inanılmaz bir şekilde içiyor. O kadar lezzetli ve o kadar aramotik bir soğuk kahve oldu ki menengeçten cafe frappe yaptık. Çarpıntı yapmayan, tansiyon yükseltmeyen bir kahve oldu. Bu arada D3 vitamininin yüksek olması Corona’ya yakalanma riskini azaltıyor. Yakalanmanız durumunda da ölme riskinizi azaltıyor. O nedenle D3 kaynağı, yüksek oranda kalsiyum içeren asma yapraklı katı cacık, yaptık. Bu besin hem kemikleri güçlendiriyor hem de güneşlenmeniz durumunda bağışıklığınızı güçlendirecek. Zahteri çok duyduk, bilindiği üzere kekikte virüsü öldüren doğal bir kimyasal bulunuyor. Zahterin kekikten bir tık üstün olduğunu söyleyebiliriz. Zahter hem kolestrolü düşürüyor hem de şekeri düşürüyor. Aynı zamanda da Zahteri buzlu çay olarak hazırladık; sakinlik verici, kolostrol ve şeker düşürücü içindeki doğal maddelerle. Mayasıl otu, ise mideyi rahatlatıyor ve nefesi açıyor. Belki de en önemlisi meyan kökü şerbeti. Güney ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nin vazgeçilmez bir ürünü. Bu ürün de doğal kortüzon içeriyor. Fakat kortüzonun onda birinden daha az yan etkisi bulunuyor. Düşük tansiyon, halsizlik ve sıcak basmasının yanı sıra Corona’da mecbur durumlarda hekim kontrolünde kortüzon kullanılabiliyor. Meyan kökü de enerji vererek doğal kortüzonu daha az yan etkiyle olumlu anlamda sağlayabiliyor. Tabi bu arada ülke olarak ciddi oranda bir kilo alma durumumuz mevcut. Türkiye ortalama 240 bin ton kilo aldı pandemi döneminde. Kişi başına yaklaşık 3 kilo alındı. Bu kiloları vermek için iyi beslenmemiz gerekiyor. ‘Antep’in Yaz Mutfağı’ Corona’ya karşı koruyucu diyoruz.”

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?