Meclis’te ‘scooter’ tartışması: “Milletvekili olarak bende takip edeceğim”

Meclis’te ‘scooter’ tartışması: “Milletvekili olarak bende takip edeceğim”

Gaziantep’te aynı yerde iki günde ikinci scooter kazası yaşanması ve birisinde genç bir kızımın yaşamını yitirmesiyle ilgili konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya, konuyla ilgili Gaziantep kent trafiğindeki düzenlemelerin scooter kullanımına uygun bir şekilde yapılması gerektiğini belirterek yerel yöneticileri uyardı.

“Bu yaşanan acı olayda tüm sorumluların gerekli cezayı almasını, kentteki scooter’lı araç kullanımıyla ilgili düzenlemelerin biran önce hayata geçirilmesini Milletvekili olarak bende takip edeceğim” diyen Yılmazkaya, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Başkanlığının bu konuda gerekli adımları atmasının hayati öneme sahip olduğunun altını çizdi.

Yılmazkaya, Çocukların Ehliyetsiz Araç Kullanımlarıyla İlgili Anne ve Babaları Uyardı!

Scooter kullanımında hız sınırı, yaş sınırı ve nerelerde kullanılacağıyla ilgili Antep’te gerekli düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Yılmazkaya, anne ve babaların çocuklarına gösterdiği toleranstan ötürü, aşırı sevgi ve şımartarak büyütüp altlarına ehliyetsiz araba kullanmalarına izin vermesi, trafik güvenliğini tehlikeye soktuğu gibi bu tip kazalara da sebebiyet vermektedir” diyerek ebeveynleri de uyardı!

Türkiye’de son yıllarda kullanımı artan ve farklı bölgelerde çoğu kişi tarafından ulaşımda tercih edilen elektrikli scooterlarla ilgili Meclis Genel Kurulunda konuşan Yılmazkaya, Gaziantep’teki scooter’lı araç kullanımıyla ilgili trafikteki düzenlemelerin biran önce hayata geçirilmesi adına yetkilileri göreve davet etti.

Genel düzenlemenin dışında özellikle belediyelerin de ayrıca scooter kullanımına yönelik düzenlemeler yaparak, belirli sınırlamalar ve trafikte düzenlemeler yapması gerektiğinin altını çizen Yılmazkaya, konuyla ilgili yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi;

“Sayıları gitgide artan ve kullanımı yaygınlaşan, trafiğe çıkılmasında da bir kısıtlama olmayan, isteyen herkesin satın alıp trafiğe çıktığı ve özellikle gençlerin kullandığı elektrikli scooterlar, trafikteki güvenliksiz ortamlardan dolayı birçok kazaya sebebiyet vermekte” dedi.

Elektrikli Scooterlarla İlgili Antep Trafiğinde Gerekli Düzenlemeler Biran Önce Yapılmalı!

“Antep gibi kalabalığın ve kargaşasının yaşandığı kentlerde bu tip araçlar için trafikte gerekli planlamaların yapılmadan izin verilmesinin bedeli, maalesef ağır oluyor” diyen Yılmazkaya, “Son dönemlerde ülke genelinde büyük bir hızla yayınlaşan bu güvenliksiz araçların yanı sıra birde ehliyetsiz yada dikkatsiz araç kullananların yüzünden ağır veya ölümcül kazalar meydana gelmektedir.

Kullanım yaygınlaştıkça scooterların karıştığı kazaların sayısı da artıyor. Bu kazalar da öyle “scooterdan düştü”, “kolunu bacağını yaraladı” şeklinde kazalar değil maalesef.

Sadece Gaziantep’te aynı yerde iki günde ikinci scooter kazası yaşanması ve birisinde genç bir kızımın yaşamını yitirmesi durumun vahametini ortaya koymaktadır!

Antep gibi kalabalığın ve kargaşasının yaşandığı kentlerde bu tip araçlar için trafikte gerekli planlamaların yapılmadan izin verilmesinin bedeli, maalesef ağır oluyor.
Bu plansızlığın ve sorumsuzluğun bedelini maalesef gencecik bir kızımız, ehliyetsiz bir sürücünün çarpması sonucu hayatının baharındayken canıyla ödedi.

Gaziantep’teki scooter’lı araç kullanımıyla ilgili trafikteki düzenlemelerin biran önce hayata geçirilmesi adına yetkilileri göreve davet ediyor” dedi.

 

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?