Nefret söyleminden vazgeçmiyorlar

Nefret söyleminden vazgeçmiyorlar

Yeniçağ Gazetesi, geçici koruma altındaki Suriyelilerle ilgili nefret dili içeren bir haber yayınladı. Bir dönem Gaziantep milletvekilliği de yapan İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ da bu haberi paylaştı.

ALTERNATİF PORTAL – ÖZEL / Sık sık geçici koruma altındaki Suriyelilere karşı kullandığı nefret söylemiyle gündeme gelen İYİ Parti Milletvekili Ümit Özdağ, yine İYİ Parti’ye yakın olan Yeniçağ Gazetesi’nin “Suriyeli vahşeti Yusuf’un hayatını kararttı: Besle kargayı oysun gözünü” başlıklı haberini paylaştı.

Bununla yetinmeyen Özdağ, #ÜlkemdeSuriyeliİstemiyorum hashtagı açarak benzer ifadeler kullanmaya devam etti. Özdağ son olarak da “Biz, Suriyeliler vatanlarına dönsün derken olması muhtemel olayları engellemek adına bunları söylüyorduk” paylaşımını yaptı.

1 YIL ÖNCEKİ OLAY

Yeniçağ Gazetesi’nin yayınladığı haberde geçen olay yeni değil. Olay, bir yıl önce Kars’ta yaşandı.

İşte Yeniçağ Gazetesi’nde yayınlanan o haber…

“11 yaşındaki Yusuf Aktaş Kars’ta su almaya gitti çeşmede 3 Suriyeli ile kavga etti. Sağ gözünü kaybettiği olayı anlatan minik Yusuf, “Su doldurmaya giderken, Suriyeli 3 kardeş bekliyorlardı. İkisi beni arkamdan tuttu, diğer gözüme çubuk sokup, çıkarttı. Ayaklarına su geldi diye yaptılar. Gözüm elimin içine düştü. Bayılmışım” ifadelerini kullandı.

Bülbül Mahallesi’nde bir yıl önce yaşanan olayda, su almak için çeşmeye giden Gülay-Erkan Aktaş çiftinin oğlu Yusuf, iddiaya göre su sıçrattığı gerekçesiyle Suriyeli 3 çocukla kavga etti. Kavga sırasında çocuklardan biri, elindeki tahta çubuğu Yusuf’un sağ gözüne batırdı.

YAVUZ BİNGÖL DESTEK VERDİ

3 çocuk olay yerinden kaçarken ailesi tarafından Kafkas Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen Yusuf’un gözünü kaybettiği belirlendi. Yusuf için ‘Bir Oyuncak da Sen Ver’ sosyal medya oluşumu yöneticisi Taner Güneş devreye girdi. Sanatçı Yavuz Bingöl’ün de desteğiyle İstanbul’a götürülen Yusuf’un gözüne, özel bir hastanede yapılan ameliyatla misket göz takıldı.

‘ARKADAŞLARIMIN BENİ DIŞLAMASINA İÇERLİYORUM’

Kasım Kurşunoğlu Ortaokulu 6’ncı sınıf öğrencisi Yusuf’un hayali ise göz doktoru olmak. Sağ gözündeki kaybın sol gözünü de etkilelemesi için tedavi edilmek isteyen Yusuf’un hayali, kornea nakli olmak ya da cam göz takılması. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan yardım isteyen Yusuf, “Su doldurmaya giderken, Suriyeli 3 kardeş bekliyorlardı. İkisi beni arkamdan tuttu, diğer gözüme çubuk sokup, çıkarttı. Ayaklarına su geldi diye yaptılar. Gözüm elimin içine düştü. Bayılmışım. Kendime geldiğimde hastanedeydim. Gözümden yaş yerine kan akınca çok korktum. Tek istediğim gözümün görmesi. Göz nakli olabilir eğer o da olmazsa cam göz olabilir. Gözümün tedavisini istiyorum. Arkadaşlarım beni dışlıyor, çok içerleniyorum. Dayanamıyorum artık. Sayın Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyorum” diye konuştu.

“ÇOCUĞUM İÇİN GÖZ NAKLİ İSTİYORUM”

İnşaat işçisi baba Erkan Aktaş (33), “Bir çocuk oğlumun gözüne sopayı sokup çıkardı. Oğlum sağ gözünü tamamen kaybetti. Devletimizden, destek istiyorum. Oğlumun tedavisinin yapılmasını istiyorum. Çocuğum okulunda çok başarılı. Sadece sağlığına kavuşmasını istiyorum. Sağ gözünden sol gözüne iltihap alıyordu. Sağ olsun Yavuz Bingöl ve Taner Güneş yardımcı oldular. Ameliyatla misket göz taktılar. Ancak göz birkaç gün temizlenmediğinde iltihap topluyor. Misketi yuvadan çıkarıp temizleyip yerine takıyoruz. Eğilip katlığında ağlayarak, başının döndüğünü söylüyor. Çocuğum için göz nakli istiyorum” dedi.

“CUMHURBAŞKANI’NIN BU ACI OLAYA EL ATMASINI İSTİYORUM”

Anne Gülay Aktaş (28) ise, “Sayın Cumhurbaşkanımıza, hayırseverlere sesleniyorum; Çocuğuma göz nakli veya cam göz istiyorum. Çocuğumun bu acı durumuna el atılmasını istiyorum. Devletimizden çocuğumun sahiplenilmesini istiyorum” ifadelerini kullandı.”

Haberin linki: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/service/amp/suriyeli-vahseti-yusufun-hayatini-karartti-besle-kargayi-oysun-gozunu-283259h.htm?__twitter_impression=true

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?