Petrolün varil fiyatı bugün kaç lira oldu? Benzin ve motorine indirimi dolar yedi

Petrolün varil fiyatı bugün kaç lira oldu? Benzin ve motorine indirimi dolar yedi

Pazartesi günü 112 dolar olan petrolün varil fiyatı salı günü yaşanan düşüşle birlikte dün 102 dolara kadar gerilemişti. Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda bugün 105,16 dolardan işlem görüyor. Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 102,28 dolardan alıcı buldu. Brent petrolde teknik olarak 105,55 ile 108,74 dolar aralığının direnç, 102,36 ile 99,17 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği ifade ediliyor. Bugün petrol fiyatlarındaki yükselişte küresel petrol arzında yaşanan belirsizlikler etkili oldu. 

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri enerji bakanlarının, küresel petrol talebinde toparlanma yaşandığında, bazı üretici ülkelerin üretim kapasitelerindeki düşüş nedeniyle ihtiyacı karşılamakta zorlanabileceklerine ilişkin açıklamaları piyasalarda arz endişelerine yol açtı. Libya Petrol ve Gaz Bakanı Muhammed Ahmed Avn da Rus yayın kuruluşu Sputnik’e verdiği demeçte, ülkesinin gelecek 5 yıla kadar petrol ve gaz üretimini artırma imkanının olmadığını söyledi.

Çin’de devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirlerinin küresel ekonomide gerilemeye neden olabileceği ve bunun da küresel petrol talebini olumsuz etkileyebileceğine yönelik endişeler ise petrol fiyatlarını baskılamaya devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne göre, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 1,6 milyon varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 457 bin varil azalacağı yönündeydi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?