Sanko Sanat Galerisi’nde ‘Etem Çalışkan Çizgileriyle’ Atatürk Portreleri Sergisi açıldı

Sanko Sanat Galerisi’nde ‘Etem Çalışkan Çizgileriyle’ Atatürk Portreleri Sergisi açıldı

SANKO Sanat Galerisi’nde, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ocak 1933 günü Gaziantep’i ziyaretlerinin 88’inci yıl dönümü anma etkinlikleri kapsamında “Etem Çalışkan Çizgileri ile Atatürk Portreleri” sergisi açıldı.

Adı Atatürk ile özdeşleşmiş dünyaca ünlü ressam, hattat ve kaligrafi ustası Etem Çalışkan’ın birbirinden güzel Atatürk Portreleri, pandemi önlemlerine uygun olarak maske ve sosyal mesafe kuralına uyularak şubat ayı sonuna kadar gezilebilecek. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 26 Ocak 1933 günü Gaziantep’e gelişlerinin yıl dönümü etkinlikleri kapsamında SANKO Holding tarafından düzenlenen sergide, Türkiye’nin ünlü Atatürk Ressamı, asırlık çınar Etem Çalışkan’ın birbirinden güzel Atatürk Portrelerinden seçilen 16 resim ve fotoğraf sanatseverlerle buluşturuldu. Etem Çalışkan’ın eserlerinin yanı sıra, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 88 yıl önce gerçekleşen Gaziantep ziyaretleri sırasında çekilmiş fotoğrafları, Gaziantep’in “Gazi”lik Madalyası fotoğrafı, Etem Çalışkan’ın 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nın siparişi üzerine üç yıllık bir çalışma sonucu el yazısıyla ile hazırladığı, 844 sayfadan oluşan ve 2002’de yayımlanan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “NUTUK” adlı eserinin orijinal baskısı ve Elmalılı Hamdi Yazır’ın “Kur’anı Kerim’in Türkçe Tefsiri’nin yine Etem Çalışkan tarafından dört yılda tamamı kaligrafik el yazması yazılan ve ilk olarak 1983’te bastırılan orijinal baskısı da yer alıyor.

Bu arada, SANKO Sanat Galerisi’nde ve Konukoğlu Ailesi tarafından Atatürk Anı Müzesi olarak düzenlenmesi amacıyla Gaziantep Büyükşehir Belediyesi devredilen Antep evinde oluşturulan Atatürk Anı Müzesi’ni ziyaret edenlere de Etem Çalışkan’ın “Atatürk Portreleri” kartpostalları armağan ediliyor. Atatürk’ün Gaziantep Nüfusuna kaydedildiği Bey Mahallesi’nde bulunan Atatürk Anı Müzesi’nde, Büyük Önder’in ziyaretine ilişkin özel armağanlar da sergileniyor.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?