Son anket yayımlandı: AK Parti ve MHP düşüşte, muhalefet yükselişte

Son anket yayımlandı: AK Parti ve MHP düşüşte, muhalefet yükselişte

MetroPOLL Araştırma tarafından “Türkiye’nin Nabzı Haziran 2020: Bu Pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz” anketinde AK Parti’nin oy oranındaki düşüş dikkat çekti.

MetroPOLL Araştırma resmi Twitter hesabından son yapılan anketine dair bir grafik paylaştı. Ankete göre AK Parti’nin şubat ayında 33,9 olan oy oranı, martta 33,7’ye, nisanda 32,8’e, mayısta 30,7’ye ve son olarak haziran ayında 30,3’e düştü.

Ankette MHP’nin de oy oranında düşüş dikkat çekti. MHP’nin mayıs ayında 7,3 olan oy oranı, haziran ayında 6, 2’ye düştü.

MUHALEFET YÜKSELİŞTE

Öte yandan muhalefet partilerindeki oy oranın arttığı görüldü. CHP’nin mart ayında 17,7 olan oy oranı, nisan ve mayısta 19,0 ve 21,7’ye ulaştı, haziran ayında ise bu oran yüzde 24’e yükseldi.

HDP de mayıs ayına göre oyunu yükseltti. HDP’nin mayıs ayından 8,4 olan oy oranı, haziranda 8,9’a yükseldi.

Yeni partiler DEVA ve Gelecek ise oylarını yükseltti. DEVA Partisi haziran ayında 1,9 oy oranına ulaşırken, Gelecek Partisi’nin oy oranı 1,4 oldu. İki partinin mayıs ayındaki oy oranı 1,3’tü. Ankete göre, ‘Kararsızım’ diyenlerin oranı da arttı. Mayısta 7,7 olan kararsızlar haziranda 9,2 oldu.

Ayrıca Cumhur ittifakının oy oranında belirgin bir düşüş görülürken muhalefetin oy oranında ise artış gözlemlendi. Ankete göre şubat ayındaki Cumhur ittifakının yüzde 42,4’lük oy oranın, haziran ayında yüzde 36,5’e düştüğü görüldü. Muhalefetin ise yüzde 38,7’den yüzde 44,9’a çıktığı gözlemlendi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?