Taşdoğan, su tasarrufuna dikkat çekti!

Taşdoğan, su tasarrufuna dikkat çekti!

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, Gaziantep’te bulunan barajların doluluk oranıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye genelinde ve Gaziantep’te devam eden yağışların barajları doldurmaya başladığını ve çiftçiyi de bir nebze olsa rahatlattığına değinen MHP Gaziantep Milletvekili Taşdoğan, suyun tasarruflu kullanımı konusunda da uyarılarda bulundu.

Son aylarda yaşanan kuraklık nedeniyle su seviyesinin azaldığı barajlarda su seviyesinin yükselmeye başladığını ifade eden  Taşdoğan, “Ülkemiz de ve şehrimizde etkili olan sağanak yağmur ve kar, barajlardaki su seviyesini yeniden yükseltmeye başladı. Yeterli yağış alamayan Gaziantep’te meyve ağaçlarının erken çiçek açması ve ekili hububat alanlarının kurak kalması tehlike çanlarını çalmaya başlamıştı. Fakat son günler etkili olan yağışlar hem çiftçimizi sevindiriyor. Hem de barajlarımızı dolduruyor. Gaziantep’te bulunan Hancağız, Kayacık ve Ardıl barajlarımızın doluluk oranı 2021 yılının Şubat Ayı’na girdiğimiz bugünlerde, son yağışlar ile 141 Milyon metreküpe ulaştı. Küresel ısınma ve kuraklığı göz önüne aldığımızda, bu seviyenin giderek artması bir nebzede olsa sevindiricidir. Gaziantep’te bulunan Hancağız Barajı yüzde 62 (62.464 metreküp), Kayacık Barajı yüzde 66 (68.365 metreküp) ve Ardıl Barajı ise yüzde 87 (10.151 metreküp) doluluk oranına an itibarıyla ulaşmış bulunmaktadır. Genel olarak Gaziantep’teki barajlarımızın doluluk oranı yüzde 65’e ulaşmıştır” şeklinde konuştu.

Dünya Sulak Alanlar Günü’nü de hatırlatarak tasarruf konusuna değinen Milletvekili Taşdoğan, “Ülke ekonomisi ve sürdürülebilir tarım politikalarının gelişimi için, suyun ve su kullanımının önemi, 3. Tarım Orman Şurası’nda alınan stratejik kararların içinde önemli bir yer tutmaktadır. Su, dünyada en çok tarımda kullanılmakta olup, 2 Şubat günü 1997 yılından buyana, “Dünya Sulak Alanlar Günü” olarak kutlanmaktadır. Sulak alanlar bakımından Avrupa ve Ortadoğu’nun en önemli ülkelerinden biriyiz. Başta Gaziantep olmak üzere, ülkemizde tarımsal arazilerin; Arazi Toplulaştırma-Sınıflandırma Projelerinin hızlandırılması, toprak ve su kaynaklarının daha etkin ve verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla devletimizin yapacağı altyapı yatırımları, tarımda kullanılacak suyun verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Vatandaşlarımızın da bu çerçevede suyu daha tasarruflu ve verimli kullanması önem arz etmektedir” dedi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?