Taşdoğan’dan SMA kampanyasına tepki: İlaç kartellerinin sözcülüğünü yapmaktadırlar

Taşdoğan’dan SMA kampanyasına tepki: İlaç kartellerinin sözcülüğünü yapmaktadırlar

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan, SMA kampanyasına sert tepki gösterdi. Taşdoğan, “Bu kirli kampanya ile sağduyudan yoksun zillet ittifakı; hem siyasi istismar peşinde, hem de global ilaç kartellerinin sözcülüğünü yapmaktadır. Çocuklarımızın bilimsel kanıtı olmayan bir tedaviye kobay olmasını istemektedir” dedi.

Açıklamasında tedavi hakkında bilgiler veren Milletvekili Taşdoğan, “Bir hekim olarak söylüyorum: SMA hastası çocuklarımızın ve hasta yakınlarının mağduriyetleri kullanılarak, klinik etkililiği ve güvenilirliği henüz kanıtlanmamış gen tedavisinin, ülkemizde geri ödeme sistemine dâhil edilmesine yönelik gerçekçi olmayan yaklaşımlar ile toplumumuz, devletimiz ile karşı karşıya getirilmek istenmektedir. Söz konusu gen tedavisinin faz–1 çalışması, 2 yaşından küçük SMA tip–1 tanısı konmuş 10 çocuk ile tamamlanmıştır. Klinik çalışma kriterlerini karşılayan 10 SMA hastasından 4’ü gen tedavisi aldıktan sonra, ülkemizde ücreti geri ödenmekte olan tedaviyi de almaya ihtiyaç duymuşlardır. Ayrıca gen tedavisinin, Karaciğer yetmezliği ve trombosit sayısında düşüklük olmak üzere ciddi yan etkileri de bulunmaktadır. Bunun gibi birçok verilere bakıldığında; gen tedavisinde, etkililik, güvenilirlik ve klinik faydasına dair yeterli bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır” dedi.

“DEVLETİMİZDEN, KARTELLERE FON İSTİYORLAR”

SMA hastası çocuklar ve aileleri üzerinden kirli bağış kampanyası başlatan yurtdışı bağlantılarının zillet ittifakını da kukla gibi oynattığını ileri süren Gaziantep Milletvekili Taşdoğan, “Hasta çocukları üzerinden kamuoyu ve medya baskısı oluşturma yaklaşımı, ekonomik unsurlardan ziyade SMA hastalığı ile mücadele eden aileleri sosyal açıdan incitmekte ve psikolojik zarar vermektedir. Bir süredir SMA hastası çocuklarımız ve aileleri üzerinden bağış kampanyası adı altında yurtdışı bağlantılı kirli oyunlar oynandığından haberdarız. Bahsettikleri paranın hayırlı bir faliyette kullanılmasını istemek makul görülebilecek ve herkes tarafından haklı olduğu düşünülebilecek bir durum olmakla birlikte, birde madalyonun gerçek yüzüne bakmakta fayda vardır. Ortada sorgulanması gereken bir durum vardır. Sağduyudan yoksun zillet ittifakı; hem siyasi istismar peşinde, hem de global ilaç kartellerinin sözcülüğünü yaparak adeta bir kukla gibi oynatılmaktadır. Çocuklarımızın söz konusu gen tedavisinde kobay olarak kullanılmasını istemektedirler. Bununla yetinmeyerek, global ilaç firmalarının klinik çalışmasının da Türkiye Cumhuriyeti tarafından fonlanmasını istemektedirler. Derhal kendilerine gelmeli ve bu şuursuz düşüncelerinden biran önce geri adım atmalıdırlar” ifadelerini kullandı.

“DEVLETİMİZ HER KONUDA GÜÇLÜDÜR”

Son olarak, SMA hastaları ile ilgili kampanyanın bir an önce son bulması gerektiğini de sözlerine ekleyen Taşdoğan, “SMA hastalığından mağdur tüm çocuklarımızın gerek ilaçları, gerekse multidisipliner tedavileri, devletimiz tarafından karşılanmaktadır. Devletimiz her konuda olduğu gibi bu konuda da güçlüdür. Türkiye Cumhuriyeti, dört tipinde de SMA hastalığını uzun süreli klinik veri etkililiği ve güvenilirliği kanıtlanmış ilaçla tedavi eden ilk ve tek ülkedir. Konu çocuklarımız olduğunda doğru ve bilimsel her tedavi yapılmaktadır. Ayrıca, Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından oluşturan Nadir Hastalıklar Komisyonumuzda da, ülkemizin dünyaya örnek tedavi ödeme planı tartışılmış ve rapor hazırlanarak Meclis Başkanlığı’na sunulmuştur” şeklinde sözlerini tamamladı.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?