Yılmaz: Aşı konusunda daha detaylı bilgilendirme yapılmalıdır

Yılmaz: Aşı konusunda daha detaylı bilgilendirme yapılmalıdır

Tüketici Hakları Derneği (THD) Gaziantep Şube Başkanı Eczacı Bülent Yılmaz, Kovid-19 aşılarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Yılmaz, kovid aşıları konusunda daha detaylı bilgilendirme yapılması gerektiğini belirtti.

Yılmaz’ın grafiklerle desteklediği açıklaması şöyle:

“Yaklaşık bir yıldan beri hem ülkemizi hem de tüm dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgınında, yapılan aşı çalışmaları herkes için bir umut olmuştur.
Farklı ilaç firmaları tarafından yürütülen çalışmalarda her ülke kendi belirlediği firma üzerinden aşı bağlantılarını aylar öncesinden yapmıştır.
Sağlık Bakanlığı’mız da aşı tercihini, Çin’in ürettiği Sinovac isimli aşı’dan yana kullanmış ve bakanlığımızın yaptığı açıklamaya göre ilk etapta 30 milyon doz aşı bağlantısı yapıldığı ifade edilmiştir.

Ancak, bu 30 milyon doz aşının tek seferde gelmeyeceği anlaşılmaktadır.Bunun yanında daha önemli olan ise, nüfusumuz göz önüne alındığında 2 seferde uygulanmak üzere, yaklaşık 160 milyon doz aşının 6 ay içerisinde uygulanması gerektiği anlaşılmaktadır.
Bunun da ötesinde, aşıların koruyuculuk sürelerinin 6 ay olduğu iddia edilmekte , bu durum da yıllık 300 milyon dozdan fazla bir aşıya ihtiyacımız olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.Bu konuda da acilen bir açıklama gerekmektedir.

Kovid virüsünün mutasyona uğrayarak, zararlı etkilerinin ve bulaşıcılığının tamamen ortadan kalkmasına kadar geçecek sürede de, bu aşıların 6 ayda bir devamlı uygulanma zorunluluğu olduğu açıktır.

Bizler devletimize ve sağlık bakanlığımıza güvenmek zorundayız.Ancak biz vatandaşların bu güveninin devamlılığı için , sağlıklı ve detaylı bir bilgi akışının olması gerekmektedir.

Bu nedenle, Sağlık Bakanlığımızın,

*Detaylı aşı tedariği
*Detaylı aşılama takvimi
*Diğer ülke aşılarından yaptırmak isteyen vatandaşlarımız için bu aşıların tedariğinde nasıl bir yol izleneceği ve bu takvimin ne olduğu

konularında detaylı bir açıklama yapmasını bekliyoruz.”

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?