Toğrul, Gaziantep’te artan intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı

Toğrul, Gaziantep’te artan intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı

HDP Gaziantep Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Prof. Dr. Mahmut Toğrul, Gaziantep’te son günlerde artan intihar vakalarını Meclis gündemine taşıdı.

Toğrul, cevaplandırılması talebiyle Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bir soru önergesi verdi.

Milletvekili Toğrul, Bakanlığa şu soruları yöneltti:

1. Türkiye’nin son on yıldaki intihar oran ve sayıları kaçtır? Bu sayı ve oranın kaçı Gaziantep’te yaşanmıştır? Gaziantep’teki intihar edenlerin yaş, cinsiyet ve mesleki durumları nedir?

2. Gaziantep’te ölümle sonuçlanan kaç intihar olayı yaşanmıştır? İntiharların kaçı işsizlik ve ekonomik nedenlerle ilgilidir?

3. Gaziantep ilinde intihar vakalarının gerekçeleri araştırılmış mıdır? Araştırılmış ise nasıl bir sonuç elde edilmiştir?

4. Gaziantep’te giderek artan intihar vakalarına karşı araştırma ve inceleme başlatacak mısınız?

5- İntihar edenler arasında işsizlik, geçim sıkıntısı, borçlar nedeniyle yaşamına son verenlerin sayısı ve yıllara göre dağılımı nedir?

6- Pandemi ile birlikte birçok yurttaş işini kaybetti. Bu durumu göz önünde bulundurarak, sosyal yardım sistemini yurttaşlar için daha erişilebilir olacak şekilde yeniden yapılandırmayı düşünüyor musunuz? Sosyal yardım başvurularının artırılması için ilgili bakanlıklarla birlikte çalışmalarınız olacak mıdır?

7- Gaziantep’te intihar vakalarının önüne geçmek için acil önlemlerin alınması
gerekmektedir. Tarafınızca bu intihar vakalarını önlemek için atılan adımlar var mıdır?

8- İntiharlara sebebiyet veren sorunların ortadan kaldırılması için herhangi bir girişiminiz var mıdır?

9. Türkiye’de yaşanan ekonomik krizin toplumda yarattığı çaresizlik ve yurttaşların bundan dolayı intihara sürüklenmesine yönelik bir çözüm projeniz olacak mıdır? İntihar vakalarını önleme konusunda yapılan/yapılacak çalışmaların içeriği ne/nasıl olacak?

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?