Toğrul’dan ‘Antep fıstığı’ önergesi

Toğrul’dan ‘Antep fıstığı’ önergesi

HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Toğrul, Antep fıstığı üreticilerinin sorunlarını meclis gündemine taşıdı.

Toğrul, Tarım ve Orman Bakan Sayın Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi verdi.

Antep fıstığı üreticilerinin sorunlarına dikkat çeken Milletvekili Toğrul’un Tarım ve Orman Bakan Sayın Bekir Pakdemirli’ye sorduğu sorular şöyle:

1- Antep fıstığıyla ilgili taban fiyat belirleme ve üreticiyi korumaya alma konusunda bakanlığınızın ne tür bir girişimi olacaktır?

2- Antep fıstığıyla ilgili fiyat dengesi sağlayacak ve üreticilerin mahsulüne sahip çıkacak bir birlik yada kooperatif kurmak için Bakanlığınızın bir çalışması olacak mıdır?

3- Antep fıstığında fiyat istikrarının sağlanması ve üreticinin yeterli gelir elde edebilmesi için lisanslı depoculuk ve ürün ihtisas borsalarının kurulması konusundan bakanlığınız neden bir çalışması yoktur? Bu konuda Bakanlığınız bir çalışması olacak mıdır?

4- Kaliteli ürün elde edebilmek için ciddi maliyetlere katlanan Antep fıstığı üreticisine destek primi verilmesi konusunda bir çalışma yapılmakta mıdır?

5- Gaziantep’te yıllara göre fıstık rekoltesi ne kadardır? Antep fıstığı üretimine ilişkin rekolte açıklamalarının fıstık üreticisini etkilememesi için ne gibi önlemler alacaksınız?

6- Türkiye’de üretilen birçok ürüne taban fiyatlaması uygulaması yapılırken Antep fıstığına yönelik neden taban fiyatı uygulaması yapılmamaktadır?

7- Üreticinden çok düşük fiyata alınan Antep fıstığı vatandaşa gelene kadar neden bu kadar pahalı olmaktadır? Bu durum fıstık üreticisini ciddi anlamda mağdur etmektedir. Bu durumu nasıl engelleyeceksiniz?

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?