Alternatif Portal
Uzaktan eğitim verecek özel okullar yüzde 5 ila 30 indirim yapacak
Sosyal Medyada Paylaş
23 Ağustos 2020

Uzaktan eğitim verecek özel okullar yüzde 5 ila 30 indirim yapacak

Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, uzaktan eğitim yapmaları durumunda özel okulların indirim oranlarını kendilerinin belirleyeceğini, bu oranın da yüzde 5 ila 30 olacağını söyledi.

Milliyet’ten Mine Özdemir Güneli ve Ozan Ömer Kadüker’e konuşan Türkiye Özel Okullar Derneği (TÖZOK) Yönetim Kurulu Başkanı Nurullah Dal, indirim oranlarıyla ilgili şunları kaydetti:

“Velilerin çıkış noktaları tasarruf ettiğimiz ve bu tasarrufu onlara yansıtmamız gerektiği yönündeydi. Bizim de esasında tasarruf ettiğimiz bir konu yok, masrafımız artmış durumda. Ama bu beklentiyi ve ekonomik krizin getirdiği kayıpları dikkate alarak velinin yanında hareket etmek için tavsiye niteliğinde bir açıklama yaptık. Okullarımızın çoğunun da bu konuda olumlu onayı var. Sonuçta bizim bir yaptırımımız yok ama yüzde 90 dernek tavsiyelerine katılım oluyor. Corona virüsü sürecinde masraf yapan, uzaktan eğitim yapsa da ücretlerinde indirime gitmeyen okullar da olabilir. Tasarruf ettiğimiz kalemlerin yanında online eğitimden dolayı harcadığımız daha fazla kalemler var. Bunu bir fedakarlık olarak velilerimizin bu dönemde ekonomik gelir kaybı gibi durumlarda yaşadıkları sıkıntıya güvence olsun diye okullarımıza sunduk. Açıklamamızda özellikle oran vermedik. Oranı her okul kendisi belirleyecek. Çünkü her okulun bütçesi, imkanı, ücreti farklı. Örneğin 15 bin liralık öğrenim ücreti olan okulun, 100 bin liralık ücreti olan okuldan çok faklı şartları olabilir.”

MEB 31 Ağustos’ta uzaktan, 21 Eylül’de de yüz yüze eğitimin başlayacağını duyurmuştu.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.

Bir Yorum Bırak

Tüm Hakları Saklıdır © 2020