Vali Gül: Vaka sayılarını açıklama yetkimiz yok; ama tablo ortada

Vali Gül: Vaka sayılarını açıklama yetkimiz yok; ama tablo ortada

Gaziantep Valisi Davut Gül, “Vaka sayılarının açıklanması ile ilgili talepler alıyoruz; lakin bununla ilgili durumu sadece Sağlık Bakanımız açıklıyor. Onun dışında kimsenin bunu açıklama yetkisi yok ama tablo ortada” dedi.

Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ile birlikte Şehitkâmil ilçesinde görev yapan muhtarlarla bir araya geldi.

Toplantıda Gaziantep’in koronavirüs süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Vali Gül, “Mahalle ölçeğinde, devlet eliyle, valilik eliyle bu virüsü ortadan kaldırma şansımız yok. Toplum olarak bir seferberlik boyutunda bunu ortadan kaldırabiliriz. Bunun da en önemli kısmı mahalle ölçeğinde muhtarımız, okul müdürümüz oradaki din görevlilerimiz ve gönüllülerimizle birlikte hareket etmek. Burada önceliğimiz 14 gün karantina altında olması gereken kişileri evde tutmak. Bu kişilerin ihtiyaçlarını Vefa Sosyal Destek Grubu aracılığı ile görmek. Bu arada da toplumdaki üç kural; maske, mesafe ve hijyen kuralının olabildiğince anlatılması. Maske takmaz, birlikte yemek yer, muhabbet eder gece yarılarına kadar akraba ziyareti yaparsak inanın yüz bin tane kanun, yönetmelik çıkarsak yine bu virüsün ortadan kalkma ihtimali yok” dedi.

“TABLO ORTADA”

Vaka sayılarının neden açıklanmadığı sorusunu yanıtlayan Gül, “Vaka sayılarının açıklanması ile ilgili talepler alıyoruz lakin bununla ilgili durumu sadece Sağlık Bakanımız açıklıyor. Onun dışında kimsenin bunu açıklama yetkisi yok ama tablo ortada. Bu hastalık bir kişi ile başladı. Onun için vaka sayısının beş yüz olmasının, bin olmasının hiçbir önemi yok. Eğer Gaziantep’te bir vaka varsa sağlık anlamında hiçbir garantimiz yok. O açıdan da istatistik meselelerine çok takılmamak lazım. Pozitif vakalar tespit edildiğinde karantina altına alıyor. Test yapılmama serzenişleri geliyor. Test yapılmasında Türkiye’nin de tüm dünyanın da benimsediği çerçeveler kapsamında testler yapılıyor. Pozitif vakaların tespit edilmesi halinde temaslıları tespit ediliyor. Temaslıların herhangi bir semptomu, rahatsızlığı varsa test yapılıyor. Virüsün 14 günlük bir kuluçka süresi var. Daha öncesinde yapılan testilerin bir anlamı yok. Pozitif vakalar hastanelerde tedavi görüyor, pozitif vaka olup rahatsızlığı olmayanları yurtta misafir ediyoruz. Bunun dışında da eğer kendini disipline etmişse, evde kalacağı emin olunan kişileri ise hekim evde de tutabilir. Dolayısıyla da evde karantina sürecini geçirenlerin bundan şüphe duymadan hekime güvenmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?