Yıldırım: Birçok işletme iflas etti

Yıldırım: Birçok işletme iflas etti

Gaziantep’te Düğün Salonu İşletmecilerinin koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararlar karşısında isyan etmesi ve iflas noktasına gelmesi Gaziantep Ticaret Odası’nı harekete geçirdi.

Vali Davut Gül, Gaziantep Ticaret Odası ve düğün salonları işletmecilerinin talebiyle işletmelerin ürünlerinin ziyan olmaması için 31.08.2020 tarihine kadar süre verirken, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, durumun tahminlerin ötesinde olduğunu ve birçok işletmenin iflas ettiğini söyledi. Yıldırım, “Odamıza üye olan düğün salonları işletmecilerin mağduriyetlerin giderilmeli. Yasaklar yüzünden inanılmaz bir mağduriyet yaşanıyor” dedi.

TONLARCA ET ELDE KALDI

Yıldırım, işletmecileri dinlediklerini ve ortaya çıkan tablonun çok kötü olduğunu belirtti. Geçtiğimiz günlerde Düğün Salonu İşletmecilerinin “Madem bu salgının yayılmasının sebebi olarak görülen işletmeleriz, o zaman kira, maaş gibi sabit giderlerimizi karşılamak suretiyle işletmelerimiz kapatılsın” isyanına hak verdiklerini söyleyen Yıldırım, “İşletmeler dünyanın masrafını yaptılar. Tonlarca et alan işletmeciler var. Hepsinin elinde kaldı. Kural ve kaideler içinde düzenleme yapılmalı. Bu konuda herkese görev düşüyor” diye konuştu.

ÖDEMELERDE ESNEKLİK ŞART

Yıldırım, “düğün salonu işletmecileri yatırım yaptı, para harcadı. Ancak yapılan tüm masraflar elde patladı. Mağduriyet giderilmeli. Kredi ise kredi, ödemelerde kolaylık ise kolaylık sağlanmadı. Ortada ciddi bir sıkıntı var. Burada herkes mağdur. Herkesin devreye girip, bu soruna çözüm bulması şart” şeklinde konuştu.

VALİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Düğün Salonu işletmecilerinin mağduriyetlerini dile getirmelerinin ardından Vali Davut Gül, sosyal medya üzerinden düğünlerle ilgili açıklama yaptı. Gaziantep’te düğünlerin yasak olmadığını belirten Vali Gül, “1 Temmuz’dan sonra hiç yasak olmadı” dedi.

KURALLAR HERKES İÇİN GEÇERLİ

Kına, çeyiz vb. törenlerinin ise sürecin başından beri yasak olduğunu belirten Vali Gül, “Başka ilde ya da merkez ilçelerin dışındaki bir ilçemizde düğünü olanlar 2 saati geçmemek ve davetlilerin oynamaması şartıyla kına yapabiliyorlardı. İçişleri Bakanlığımızın son genelgesiyle düğünlerin 1 saat ve yemeksiz yapılmasına karar verilmiş olup bu kurallar herkes için geçerlidir” dedi.

TALEP ÜZERİNE SÜRE VERİLDİ

Gaziantep Ticaret Odası ve düğün salonları işletmecilerinin talebiyle işletmelerin ürünlerinin ziyan olmaması için 31.08.2020 tarihine kadar süre verildiğini söyleyen Vali Gül, ” Her düğünde görevli arkadaşlarımız mevcuttur. Sosyal ya da siyasal statüsüne bakılmadan,tespit edilen kural ihlalleri tutanağa bağlanıp cezai işlem yapılmaktadır. Özellikle sosyal mesafe ve maske takılmama durumlarında görüntülerdeki herkese para cezası uygulanmaktadır. Pandemi kuralları öncelikle sizi ve sevdiklerinizi korumak için vardır! Kuralsız her düğün; düğün sahiplerini olduğu kadar misafirleri de tehlikeye atmaktadır” dedi. (Gaziantep27 Gazetesi)

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?