Yıldırım:  Ekonomi yönetiminden yeni normaller belirlenmesini istiyoruz

Yıldırım: Ekonomi yönetiminden yeni normaller belirlenmesini istiyoruz

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, yaptığı açıklamada ekonomi yönetiminden vergi ve SGK yükümlülükleri için de yeni normaller belirlenmesini istedi.

Ekonominin, pandemi sürecinin yarattığı yıpranmadan hızlı bir şekilde çıkabilmesi için desteklerin yıl sonuna kadar devam ettirilmesinin önem arz ettiğini söyleyen GTO Başkanı Tuncay Yıldırım, “Mükelleflerin vergi ve SGK borçları yapılandırılmalı ve vergi oranları yeniden gözden geçirilmeli. Kısa çalışma ödeneği de yıl sonuna kadar uzatılmalı. Ekonomiyi hep birlikte düzlüğe çıkarabilmemiz için devlete karşı olan yükümlülüklerimizde de yeni normaller belirlenmeli.” dedi.

Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik toparlanma için vergi ötelemeleri, vergi yapılandırmaları ve vergi oranları noktasında reel sektörün yıl sonuna kadar destek beklentisi olduğunun altını çizerek şunları dile getirdi:

“Piyasada likiditeyi artırmak için tüketimin artması lazım. İşletmeler kâr etmeli ki vergi yükümlüklerini yerine getirebilsin, istihdam yaratabilsin. Kazan kazan mantığı ile verilecek destekler neticesinde hem devlet, hem işveren hem de çalışan kazanarak ekonomik döngü devamlılığı sağlanmalı.

Daha önce de dile getirdiğimiz ve karar vericilere isteğimizi ilettiğimiz gibi, hali hazırda var olan vergi ve SGK borçlarının da yapılandırılması bu noktada atılacak önemli bir adımdır. Ekim ayında pandemi süreci ile ötelenen vergi ödemeleri ve kredi geri ödemeleri var. Ama işletmeler henüz bu ödemeleri yapabilecek kazancı elde edecek durumda değil. Kontrollü sosyal hayat kuralları çerçevesinde faaliyetlerine başlayan berber, kuaför, restoran gibi hizmet sektöründekiler yüzde 50 kapasite ile çalışıyor. Turizm sektörü yine öyle… Deniz turizminde hareketlenme olabilir ama bizim gibi kültür turizm merkezlerinde hareketlenmeyi sonbahara kadar beklemiyoruz. Diğer sektörler de henüz tam kapasiteye ulaşmış değil. İhracatçılarımızın siparişlerinde hareketlenme tam olarak olmadı. Tedarik zincirleri düzelmedi.

Öte yandan Kısa Çalışma Ödeneği desteği de; işletmelerin düşük kapasite ile çalışmak zorunda oldukları göz önünde tutularak, istihdamda da büyük kayıplar yaşamamak adına yıl sonuna kadar uzatılmalı. Netice itibariyle reel sektörün yıl sonuna kadar pandemi kayıpları için desteklenmesi gerek.”

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?