Yılmazkaya: Özel İletişim Vergisi kaldırılmalı

Yılmazkaya: Özel İletişim Vergisi kaldırılmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Gaziantep Milletvekili Opr. Dr. Bayram Yılmazkaya yaptığı yazılı açıklamayla iktidarı eleştirerek, Özel İletişim Vergisi’nin kaldırılması gerektiğini söyledi. 

Birçok ülke salgında interneti ücretsiz, cep telefonu faturalarını indirimli hale getirirken, AKP Hükümetinin ÖİV’de yüzde 33’lük vergi artışı yapması vatandaşı sömürmekten başka bir şey olmadığını belirten Yılmazkaya, “1999 depreminden sonra yaşanan felaketin yaralarının sarılması için geçici olarak uygulamaya konulan Özel İletişim Vergisini kalıcı hale getirerek istismar eden hükümeti kınıyorum” dedi.

Konuyla ilgili önemli değerlendirmelerde bulunan Yılmazkaya, geçici olan Özel İletişim Vergisinin, AKP hükümetiyle kalıcı hale getirilmesini eleştirerek, bu verginin biran önce kaldırılması gerektiğini vurguladı. “Özel İletişim Vergisi biran önce kaldırılmalıdır” diyen Yılmazkaya, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi; “Dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan ve 17 Ağustos 1999 depreminden sonra yaşanan felaketin yaralarının sarılması için geçici olarak uygulamaya konulan Özel İletişim Vergisi’ni (ÖİV) 2003’te kalıcı hale getiren iktidar, 19 yıldır
deprem vergisi olarak toplanan milyarlarca liranın hesabını vermediği gibi, Cumhurbaşkanı’nın yayınladığı son kararla salgının bedelini yine halkın sırtına yükledi.

Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla elektronik haberleşme işletmeciliği kapsamındaki hizmet türlerinde (konuşma, mesajlaşma, internet gibi alanlarda) verginin arttırılması özellikle bu pandemi sürecinde iletişimin ve internetin öneminin çok arttığı bir dönemde yüzde 33 gibi yüksek bir oran ne vicdani ne de ahlakidir. İnsanların evlerine kapandığı, öğrencilerin uzaktan eğitimle, işyerlerinin e-ticaretle internet üzerinden ayakta kalabildiği bu salgın sürecinde, Özel İletişim Vergisi’nin bu kadar arttırılması halka, öğrenciye, öğretmenlere, gençlere, topluma kötülüktür ve bu düpedüz fırsatçılıktır. Saray Hükümeti halkın canıyla uğraştığı bu dönemde cep telefonu ve internet dışında insanların iletişiminin olmadığı
bu pandemi koşullarının yarattığı çaresizliği istismar ederek salgın fırsatçılığı çeviriyor!” dedi.

Photo of the Remarkables mountain range in Queenstown, New Zealand.
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
bayram yılmazkaya chp

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?